İzolasyon Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle teraslarda ve çatılarda gerçekleştirilecek izolasyon işlemleri diğer yalıtımlarsa oranla biraz daha zor ve titizlik gerektirmektedir. Ayrıca kullanılacak malzemeler açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Teraslarda çatıların detaylarını meydana getiren malzemelerin yine özellikle su geçirgenlikleri ve su buharlarına olan direncin mutlaka test edilmesi gerekmektedir. Kısacası izolasyon malzemelerinin yoğuşması ihtiali mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve gerekli testler önceden yapılmalıdır.
  • İzolasyon melzemelerinin özellikle eğilimli olan çatılarda uygulanması oldukça zor ve ttizlik gerektirmektedir. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan beri malzemelerin ek yerleridir. Isı kayıplarının yaşanmaması adına oldukça titiz bir şekilde uygulamalar yapılmalıdır.
  • Kullanılan malzemelerin tümü hava almalaı ve asla yanmaya meyilli ve içeriklerinde yanıcı maddeler bulundurmamalıdır. Ayrıca yağış vb. durumlarda çatıda su birikmesini önlemek adına mutlaka su giderlere yönlendirilmelidir.
  • Likit olarak uygulanacak olan izolasyon malzemeleri mutlaka 1 mm kalınlığında sürülmeli ve en az 2 kat olmak üzere yapılmalıdır. Bahsettiğimiz sürüş inceliği ise yalıtım işlemlerinin verimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sayede yalıtım çok daha sağlam ve verimli bir şekilde işler.
  • Son olarak ise izolasyon malzemeleri mutlaka kullanılacak yere uygun olarak seçilmeli ve en önemlisi ise kesinlikle uzman ekipler ile izolasyon uygulamarının yapılması gerektiğidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin Ana Haber Sitesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply