Moda

 Jüpon Şeffaflık

 

juponJüpon aslen Fransızlara ait bir iç giysisi olup tarihi orta çağlara ya da daha eski zamanlara dayanır. İlk jüponlar daha çok elbiselerin etek bölümlerinin kabarık durması için tasarlanmışlardı. Bunlar genellikle pamuklu veya ipekli kumaşlardan üretilip çok katlı olurlardı. Avrupa soyluları düzenledikleri balolarda bu iç etekleri elbiselerinin altına giyip inanılmaz kabarıklıkta etekler elde ederlerdi.

Bazı jüponlara tel halkalar takılırdı bu da etekleri kabarık göstermenin diğer bir etkili yoluydu. Elbiselerinin belden aşağısı ne kadar geniş tutulsa da bel kısmı bir o kadar inceltilmeye çalışılır bunun için çok sıkı korseler iplerle bağlanırdı. Avrupa sosyetesi kadınları bu anlamda çok rahatsız giysiler giymek zorunda kalmışlardır.

Günümüzde ise jüpon tam bir şekil değişikliği ile rahatlığın iç giysisi olmuştur. Şeffaf ve tiril tiril kumaşlardan etek ve elbiselerin içerisine giyilerek iç çamaşırının gözükmesine engel olur. Diz altında olanları vardır ama genellikle diz üstü jüpon modelleri kullanılır. Sentetik kumaşlardan çok ince olarak üretilir. En çok ten rengi, beyaz ve siyah jüponlar kullanılır.

Yine çok beyaz elbiseler, kumaşları kalında olsa yaz aylarında içlerini gösterir. İçine bir de koyu renk çamaşır giyildiyse bu hal kadını oldukça komik ve zor duruma düşürebilir. Bu bakımdan özellikle beyaz elbise ve eteklerin altına yine açık renk bir çamaşır giymek ten veya beyaz bir jüpon kullanmak yerinde olur.

Jüpon çok ince olduğundan giyenin görünümünde bir fazlalık varmış gibi durmaz. Bel kısmında ince ama tutucu bir lastik olduğundan kayma da yapmaz. Giyen bile jüpon giydiğinin farkına varmaz. Jüponun diğer bir yararı da bazı kumaşların elektriklenip bacaklara yapışma özelliğini gidermesidir. Bu tür kumaşlar ne kadar bol kesim olsa da bacaklara etek bölümünü yapıştırır. Hem kötü bir görünüm olur hem de kadın böyle bir etekle yürümekte zorlanır.

Eskinin kat kat olan jüpon zamanımızda bir kâğıt kadar ince ve hafif üretilmektedir. Günümüz kadını rahatlığı ve estetiği aynı anda sevdiğinden jüponlar da günümüz hayat koşullarına ayak uyduracak formları almışlardır.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın