Kamp Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Kampçılık bir tutkudur. Doğa sporlarının olmazsa olmaz bir parçasıdır, hatta bazen bağımlılık yapar. İnsana değişik tecrübeler katar, kent yaşamını kolaylaştırır. Kamp esnasında bazen eğlenceli bazen sıkıcı vakit geçirebilirsiniz ancak, bu zamanlarda edindiğiniz beceriler daha sonraki yaşamınızda çok işinize yarar.

 

Kampçılığın temeli doğaya saygıdır. Kendinizi rahat ettirmeye çalışırken asla doğaya zarar vermemelisiniz. Kamp kelimesinin sözlük anlamı, kırda geçirilecek vakit için çadır ve baraka kurularak yapılan konak yeridir. Peki, nasıl yapılır? Kamp malzemeleri nelerdir? Ne için kullanılır?

 

Kamp malzemeleri önemlidir. Yanınıza gereksiz şeyler alırsanız bu size sadece yük olur. Bu yüzden yanınıza ne alacağınıza çok dikkat etmelisiniz. Öncelikle kampın temel malzemesi tabi ki çadırdır. Mevsime uygun ve hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Kamp bıçağı ve çakı almayı unutmamalısınız. Kamp sırasında çok kez kullanmanız gerekebilir. Mat ve uyku tulumu da kamp için şarttır.

 

Kamp çantası seçerken hacminin uygun olmasına ve su geçirmeyecek nitelikte olmasına özen göstermelisiniz. Kamp sırasında mutlaka kullanacağınız malzemelerden birisi fenerdir. Feneriniz için pil ve hatta yedek pil de almalısınız. Kaldığınız süre boyunca sizi ne gibi tehlikeler beklediğini bilemezsiniz, yanınızda bir ilk yardım seti bulundurmanız da şarttır. Kampçılar her zaman düdük, pusula ve ip kullanır, bunları da unutmamalısınız.

 

İç çamaşırları ve hava şartlarına uygun giysiler almanız da çok önemlidir. Yanınıza cep telefonu almanız da gerekebilir. Matara, çeşitli sağlam poşetler, havlu gibi kamp malzemeleri çeşitlerinden de bahsedebiliriz. Balık tutma imkânı varsa, misina ve iğne almanız çok daha keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Yemek konusunda dikkatli olmalısınız. Hava şartlarına uygun, konserve yemekler seçmelisiniz.

 

Kamp için hangi malzemelerin gerekli olduğundan ve bu malzemelerin nasıl kullandığından bahsettik. Ancak kamp sırasında çok dikkatli olmalısınız. Doğaya saygı göstermeli fakat karşınıza çıkabilecek tehlikeler için de her zaman tetikte olmalısınız. Bulunduğunuz yerin bir krokisi, kâğıt ve kalem de yanınızda olursa, size yardımı dokunabilir. Kamp keyifli ancak tehlikelidir, bu yüzden yalnız olmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan BOTOKS HAKKINDA MERAK EDİLENLER başlıklı makalemizde botok nedir, botoks tedavisi ve botoks uygulama yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply