Türkçe Bilgi

KAPI KOLLARI

 

 

Kapı kolları insanların hiç farkında olmadan çok kullandıkları eşyalar arasında yer alır. Bir gün içersinde bir tek kapının kolu bile defalarca kapıyı açmak veya kapatmak için kullanılır. Kapı kollarının tarihi de yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Kapı kollarında paslanmaz metal alaşımlar tercih edilir. Zira kapılar suyla temas edebilecekleri gibi ıslak ellerle de sık sık kullanılır. Pirinç, Krom, Çelik ve Alüminyum kapı kolu üretiminde ilk sıralarda yer alır.

Günümüz kapı kollarında sadece sağlamlığa değil estetiğe de önem verilmektedir. Değişik kıvrımlı kollar ve üzerlerinde desen olan modeller mevcuttur. Kapı kollarında renk olarak en çok gümüş ve altın gözlemlenir. Bazen bu iki renk bir birlerine karıştırılarak kullanılır. Sağlamlık açısından kollar döküm metodu ile şekillendirilir.

Kapılara tek yönlü veya çift yönlü kol takılabilir. Örneğin odalarda her iki yönden de kol takılır ama ev giriş kapılarına kol genellikle sadece içerden konur. Kapı kolları ayna adı verilen parçayla birlikte satılır. Bu ayna kol takıldıktan sonra estetik görüntü de sağlayan sonradan kolun üzerine yerleştirilen bir parçadır.

Kapı kollarını monte etmek çok kolaydır. Kapıda bulunan vida girişleri kullanılarak kol kolayca takılabilir. Kapı kolu takımı içersinde bir de pin bulunur. Bu parça karşı kolla bağlantı sağlar. Kapı kolu değiştirirken öncelikle bu pin yerleştirilir. Ardından kapı kolu vidalanır ve aynası takılır.

Kapı kolu dil denen parçanın yuvasına oturtulması veya yuvasından çıkarılmasıyla kapı açma kapama işlerini gerçekleştirir. Kapı kollarında topuzlu modeller dış kapılarda ve otel odaları gibi mekânlarda çok kullanılır. Bunların üzerlerine anahtar deliği de yerleştirilmektedir. Kapı kolu çok kullanılan bir eşya olduğundan kaliteli ürünler tercih edilmedir. Aksi takdirde genellikle doğru dürüst kapanmayan kapılar ve kolun kırılması ile karşılaşılabilir.

Kapı kollarında anahtarsız kilit sistemlerinden de yaralanılabilir. Bunlar içerden kilitlenen ama dışarıdan kilitlenmesi gerekmeyen odalarla, banyo ve tuvaletlere yerleştirilir. İçeri girildiğinde kol çevrilerek anahtarsız bir şekilde kapının kilitlenmesi sağlanır. Acil bir durum olursa diye emniyet için dışarıdan açılabilen türleri de vardır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan KAPI KOLLARI NERELERDE KULLANILIR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın