Karot ile Beton Kesme İşi

Beton kesme işini yapabilmek için öncelikle kesilmesi gereken betonun kalıpları ölçülmelidir. Örneğin karot makinelerinde bu iş 60 cm derinliğe kadar yapılabilirken daha derin ve büyük kalıp kesmelerinde hidrolik makineler tercih edilir. Hidrolik makinelerde kendi içinde ayrılır. Çünkü her makinenin kesebileceği beton ölçülere oranla değişir. Beton kesmede önemli olan düz ve pürüzsüz bir şekilde kesim sağlamak, kesilen alana zarar vermemektir. Hangi alanda ve ne amaçla beton kesilmesi gerektiğine bakılarak hangi makinenin kullanılması gerektiğine karar verilir. Bu sayede daha verimli sonuçlar alınarak iş süreci hızlanır ve doğru sonuçlar elde edilebilir.

Beton Keserken

İri ve derin kalıplarda beton kesme gerekirse bu iki yöntemden farklı bir yöntem kullanılır. Bu yöntem tel ile beton kesme yöntemidir. Bu sayede kalıp düz bir şekilde çıkartılarak istenilen kalınlıkta botonlar pürüzsüz bir şekilde kesilebilir. Elmaslı tel kesme özellikle kütlesel beton kesme işi gerektiği zaman kusursuz bir şekilde yapılabilir. Kesilecek olan bu iri kütlelerde önceden karot ile delik açmak gerekir. daha sonra açılan delikten içeriye sokularak istenilen kütle çıkartılır. Bu yöntem kullanılırken betonun ne kadar kalın olduğu önemli değildir. Önemli olan karot makinesinden teli sokabilmek ve karot makinesini yaslayabilecek bir duvarın olmasıdır.

Tel İle Beton Kesme

Tel ile beton kesme yöntemi kullanılırken çok tedbirli olmak gerekir. Hem çalışanların güvenliği hem de makine ve teçhizatların güvenliği sağlanmalıdır. İki yöntem bir arada kullanıldığı zaman daha fazla önlem almak gerekebilir. Beton kesmek için hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın önce iş güvenliği sağlanmalıdır.

Düz Kesim

Beton kesmede önemli olan betonun düz ve pürüzsüz bir şekilde çıkarılmasıdır. Çünkü ancak bu şekilde betonlar size istediğiniz sonucu verir. Beton kesmek inşaat sektöründe mecburi olarak kullanılan ancak ağır iş kapsamına giren bir iş türüdür. Bu nedenle beton kesimi işiyle uğraşan insanların yaptıkları iş ile ilgili detaylı bir eğitim almış olmaları gerekir. ayrıca bu kişilerin her türlü teknik detayı bilen ve sorun yöneten kişiler olması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Pike Takımları Hakkında Bilinmeyenler Neler ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Tags:

Leave a Reply