Türkçe Bilgi

Kılcal Damar Tedavisi

 

Kılcal damar tedavisi nedir sorusunu yanıtlamadan önce kılcal damarın ne olduğundan biraz bahsedelim. Kılcal damar vücutta bulunan en küçük damarlardır. Kılca damarların hastalığı olarak bilinen varis problemi birçok kişinin başını ağrıtmıştır.

Kılcal damarın görevi nedir? Atar damarlar kalpteki kanı vücudun tüm bölgelerine taşır, toplardamarlar, atardamarların vücuda yaydığı kanı toplayıp kanı kalbe geri getirirler, kılcal damarlar ise atardamar ve toplardamarları birleştiren vücutta bulunan en küçük damarlardan biridir.

Peki, nedir bu varis? Vücudumuzda bulunan en küçük damarların yani kılcal damarların hastalığıdır. Genellik ile kadın hastalarda görülür ve belirgin bir şikâyetleri olmaz. Varis neden oluşur varisin oluşmasına ne sebep olur? Kılcal damar varislerine neyin sebep olduğu tam olarak beli değildir.

Fakat ailesinde kılcal damar hastalığı olan kişilerde, şişmanlarda, kadınlarda, uzun süre ayakta yapılan işlerde çalışanlarda gebelerde ve doğum kontrol hapı kullanan bireylerde kılcal damar problemleri daha sık rastlanmaktadır.

Varisler ağrı veya şişlik yapar mı? Varisler kılcal damarlardaki sorunlarda oluşur ve genellik ile kozmetik anlamda hastaları rahatsız eder. Ağrı bacakta şişme veya halsizlik görülmez, genellik ile yaşa bağlı olarak görülen varislerde hastanın yaşından kaynaklanan bacak şişmesi, ağrısı varis problemiyle bağdaştırılır, bu şikâyetler genelde farklı hastalıklardan kaynaklanır.

Kılcal damar tedavisi yapılır mı? Nasıl yapılır? Sorun temel olarak kozmetiktir ve tedavisi skleroterapi, lazer veya kamufle makyajı ile yapılabilir. Kılcal damar tedavisi için ameliyat gerekmez. Kılcal damar hastalıklarında lazer tedavisi nasıl kullanılır? Kılcal damar hastalıklarında dış lazer uygulanır, prensip olarak lazer ışığı ile derideki kılcal damarlar yakılır. Lazer tedavisi genellik ile skleroterapi tedavisinin işe yaramadığı başarısız olduğu durumlarda kullanılır. Lazer tedavisi tecrübeli kişiler tarafından uygulanmalıdır, yanlış uygulamalarda kızarıklılık, morarma veya geçmeyen lekeler oluşturabilir.

Kılcal damar tedavisi skleroterapi nasıl uygulanır? Kılcal damar hastalıklarının en yaygın tedavisi skleroterapidir. Bu tedavinin uygulanabilmesi için hastane ortamı gerekmez, damarların büzüşüp kaybolmasını sağlayacak bir ilacın çok ince iğneler ile damara enjekte edilmesidir. Bu tedavi sadece kozmetik amaçlı değildir eğer hastaların her hangi bir şikayetleri varsa bulunan şikayeti ortadan kaldırmak içinde uygulanır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Akneler genellikle kimlerde görülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın