Kırışıklıklar Kaderiniz Olmasın

 

Gün içinde yaptığımız tüm mimikler, gülme, sinirlenme, kızma, üzülme gibi duygular sonucu oluşur. Bu mimikler çok yapıldığı zaman yılların da etkisi ile kalıcı kırışıklıklara neden olur. Etrafınızdaki insanlara bakın. Metroda kitap okuyan bir kadın okurken farkında olmadan kendini kitaptaki herhangi bir karakterin yerine koyar ve okuduğu hikayeye göre yüzü şekil alır. Aslında farkında olmadan yüzünde kalıcı kırışıklıklar oluşmasına neden oluyordur. Fakat bir tek mimikler yüzümüzün kırışmasında etkili değildir. Yüzümüzün maruz kaldığı hava şartları, cilt yapımız, yaşımız, mesleğimiz, çalıştığımız ortam hepsi cildimizin kırışmasına birer etkendir. Cilt kırışıklıkları en fazla tiyatrocu insanlar da görülür. İşleri sürekli mimikle olduğu için diğer meslek gruplarına göre bu anlamda en şanssız insanlardır.

 

Teknolojinin gelişmesi ile kırışıklıklara gün be gün daha teknolojik ve zararsız çözümler gelmektedir. Bu anlamda tüm insanların kurtarıcı meleği olan operasyon tabii ki ‘botoks’.  Kırışıklıklar en sık olarak dudak kenarlarında, alın kısmında, kaş arasında ve göz kenarların da toplanır. Buralara botoks işlemi uygulanarak kasların hareket mekanizması yavaşlatılır ve kırışıklıkların oluşmasına koruyucu bir etki sağlanır. Botoksun kullanım alanı bir tek kırışıklıkları azaltmak üzerine değildir. Birçok işlevi vardır.

 

Söz gelimi bunlardan bir tanesi koltuk altı bölgesinde ter bezlerini azaltarak aşırı terlemeyi engellemektir. Onun dışında botoks migren ağrıları olanlar için de birebirdir. Migren ağrılarına iyi geldiği estetik işleminden sonra kişinin ağrılarının azaldığını fark etmesi sonucu tesadüfen gelişmiştir. İncelemeler sonucu varılan sonuç ise ağrı atağına neden olan kasların gerginliğidir. Bu kasların gerginliği botoks işlemi ile azalttığından ağrılarda buna doğru orantılı olarak azalmaktadır. Botoksun etkisi yapıldıktan 3 gün sonra görülmeye başlar ve 6 ay etki eder. 6 aydan sonra etkisi kaybolur fakat düzenli ve devamlı olarak yapılan botoks işleminde etkinin giderek daha da kalıcı olduğu görülmektedir.

 

Botoksun bu aşamalara gelmesi tarihine bakıldığı zaman pek de kolay olmamıştır. 1817 yılında başlayan keşiklerle ‘fatty poison’ olarak tanımlanmış ve yirmi yıl öncesine kadar üzerine sürekli yeni eklemeler ve keşifler yapılarak bugünkü kullanım alanına kavuşmuştur. Hiç şüphesiz ki teknoloji sürekli gelişmektedir. İlerde daha acısız ve modern yöntemler karşımıza çıkacaktır. Botoks tarihte ilk defa gözde şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Daha sonra fark edilen durumlar sonucu kasların yapısını etkilediği fark edilmiş ve farklı denemeler yapılarak bugünkü halini almıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Cilt Gençleştirme Yöntemleri başlıklı makalemizde cilt gençleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags:

Leave a Reply