Kış Aylarının Vazgeçilmezi Turşular

 

 

Organik ürünlerin kullanımı, son zamanlarda sıklık ile arttığı görülmektedir. Bunun nedeni ise, çoğalan kanser hastalıkları, insanlar üzerinde oluşan yoğun stres ve sinirlilik hali gibi nedenler önemli rol oynamaktadır.

 

Organik sebze, organik meyve, organik zeytinyağı, organik baharat, organik yumurta üreticiliğinin yanı sıra, bir de organik turşu üreticiliği de yer almaktadır. Organik turşu üretimi, tamamen organik ürünler ile hazırlanmaktadır. Organik sebze bahçelerinde üretilen sebzeler, hasat zamanları geldiğinde toplanarak, üretici firmalara gönderilmektedir. Ya da, köylerde bulunan organik yetiştirici teyzelerimiz tarafından tamamen doğal olarak yapılmaktadır. Organik turşu üretimi, pek çok değişik sebze ve meyvelerden üretilmektedir. Bunlardan en bilineni ve çok sevilerek tüketilen salatalık turşusudur.

 

Salatalıklar, kimyasal ve hormon ilaçları kullanılmadan, doğal toprakta yetiştirilmektedirler. Burada yetiştirilen ürünler, hasat zamanına kadar geçen süre içerisinde, su ve güneş bakımı ile ilgili bütün bakımları yapılarak, özenle yetiştirilmektedir. Hasat zamanı gelen ürünler toplandıktan sonra, organik turşu olmak için, adım adım aşamalardan geçmektedirler. Toplanan ürünler, ilk önce güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Daha sonra, başları kesilen salatalıklar, turşu bidonlarına doldurularak, içerisine kimilerine göre sirke, kimilerine göre limon ya da limon tozu ve saf su koyularak turşu halini almak için, sıkıca ağızları kapatılarak, güneş ışığı görmeyen yerde bekletilmektedir.

 

Yaz aylarında, kendilerini yediğimiz sebzeler, kış ayları geldiğinde pahalı olduğundan dolayı ve kışın turşunun daha lezzetli olduğundan dolayı, hemen hemen her insan turşu tercih etmektedir. Ancak, pazardan alınarak kurulan turşular ile organik turşu arasında dağlar kadar fark vardır. İlaçlı olan ürünler turşu halini aldığında, zamanla erimelere yol açabilirler. Ancak, organik turşu yapımında ve oluşumunda, asla erime ve ekşime gibi bir olay söz konusu değildir. Çıtır çıtır ve tamamen doğal tatları ile birlikte, kış aylarında sofralarımızı süslemektedirler.

 

Organik turşu üretiminin ve satışının gerçekleştirildiği, internet ağı

adresinde, birbirinden farklı organik sebze ve meyve turşularını bulabilirsiniz. Kapıda ödeme kolaylıkları ve kredi kartına taksit seçenekleri ile birlikte, kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri olan organik turşularınızı sofranızdan hiç eksik etmeden, kış ayını tamamlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan KAPI KOLLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply