Koltuk Takımları

Koltuk Takımı Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanıldıkları mekanlara özel bir hava kazandıran lüks koltuk takımları, doğru bir şekilde kendileri ile uyumlu olan ürünlerle kombine edildiklerinde benzersiz bir şıklık sunarlar. Bu koltuk takımlarını kullanırken bazı detaylara dikkat etmek, hem koltukların daha uzun ömürlü olmasını sağlar hem de zahmetsiz bir kullanım olanağı oluşturur.

 Lüks Koltuk Takımlarının Temizliği

 

İyi bir lüks koltuk takımı kaliteli malzemelerden elde edilir. Koltuklardaki bu kalitenin korunabilmesi için onların kullanımı sırasında biraz daha özenli olmakta yarar vardır. Özellikle beklenmedik kazalar sonucunda bu koltukların üzerinde oluşan lekelerin sorunsuzca temizlenmesi için profesyonel ürünlerden yardım alınmalıdır. Çünkü sıradan temizlik malzemelerinde bulunan kimyasal maddeler, bu özel koltukların kumaşlarını yıpratarak, bir daha geri dönüşü olmayan renk değişimine sebebiyet verebilirler. Bu sebeple yumuşak formüllü koltuk silme deterjanları kullanılmalı, temizlik sırasında koltuk kumaşına zarar verecek sert temizlik bezleri ve süngerler kullanılmamalıdır.

 Lüks Koltuk Takımlarının Makine İle Temizlenmesi

 

El ile koltukları silmek, bazen kesin çözüm getirmeyebilir. Özellikle klasik koltuk takımı gibi özel kumaşlardan üretilen değerli koltuklarda makine ile yıkamak, daha doğru bir seçenek olabilir Fakat bu temizlik biçiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Koltuk temizleme makineleri, koltuk kumaşının arasında kalan tüm kiri vakum yoluyla tamamen temizleyebilir. Ancak bu esnada koltuk kumaşının zarar görmesine neden olabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak, koltuk yıkama makinesinin ayarını bu koltukların kumaşlarına zarar vermeyecek bir dereceye getirmek gerekir. Ayrıca bu tür makinelerde kullanılan deterjanların da makine ile uyumlu olan deterjanlar olması önerilir. Aksi durumda yine koltuk kumaşı zarar görecektir.

 Lüks Koltuk Takımlarının Tozunun Alınması ve Havalandırılması

 

Eşyaları havalandırmak, onların daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Kaliteli bir lüks koltuk takımı uzun süre boyunca salonunuza eşlik etsin isterseniz, bakımına önem vermeniz gerekecektir. Özellikle güneşli ve güzel havalarda salon camlarını açıp, koltuğun minderlerini kaldırarak havalanmasına yardımcı olmak ve düzenli olarak elektrikli süpürge ile koltuğun tozunu almak, mite adı verilen bakterilerin koltuklarda yerleşmesine ve hem koltuğun ömrünü hem de sağlığınızı tehdit etmesine engel olacak bir çözümdür.

 

 

Bir önceki yazımız olan En Lüks Koltuk Takımı Nereden Alınır? başlıklı makalemizde klasik koltuk takımı, lüks koltuk takımı ve lüks mobilya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın