Koltuk Takımları

Koltuk Takımları

Koltuk takımları evimizde dinlenmemiz için en önemli mobilya gruplarındandır. Aynı zamanda misafirlerimizin rahatlığı açısından düşünülenmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

Evimizde sadece misafir ağırlama dışında günlük yaşantımızda önemli bir yeri bulunmaktadır. Salon takımının yanında günlük oturma odası olarak bir çok ailenin birden fazla koltuk takımı bulunabiliyor.

Rahatlık söz konusu olduğunda mutlaka kaliteli malzemelerden üretilmiş bir takım düşünülmelidir. Kaliteli ve sağlam bir iskeler yapısı, kaliteli ve dayanıklı kumaş, kullanılan iç malzeme sünger dikkate alınarak sahip olunmalıdır. Piyasada bir çok malzemenin kullanıldığı koltuk takımlarında süngeri göremememiz soru işaretleri yaratabilir. Ancak firmalar bunun için içini gösteren teşhir ürünlerine bakabilirsiniz. Satın alırken dikkat etmeniz gereken, koltuğa bir kaç dakika oturarak rahatlığını test etmelisiniz.

Koltuk takımları diğer mobilya çeşitleri gibi kendi içinde sınıflara ayrılmaktadır. Modern koltuk takımları, daha sportif ve boyutları daha küçük olmakla birlikte, kullanılan renk ve desenleri modern çizgiler taşımaktadır. Avangarde modellerde ise daha gösterişli klasik modellerdir. Bu modellerde desenler gösterişli ve daha baskın şekilde olmaktadır.

Koltuklar tek başlarına değerlendirildiğinde değişik kombinasyonlarda yapabilirsiniz. Bu kombinasyonlar aynı modelde değişik renk uyumu sağlanabilirken, değişik modellerin bir araya getirilmesiyle değişik tarzların uyumunu sağlayabilirsiniz.

Tasarım olarak, evinizin tarzına uygun seçimlerde bulunmanızı öneririz. Klasik tarzda döşenmiş bir eve, Avangarde modeller seçebilir veya Chester denen modellerden yana tercihte bulunabilirsiniz. Burada renkler hakkında önerimiz, evinizde mutlaka renk kontrastını yakalamalısınız. Bu yılın en çok tercih edilen mobilya renklerinden beyaz tercih ediyorsanız, daha koyu renklerde kumaştan tasarlanmış koltuk takımları almalısınız.

Koltuk takımını odanızda gösteren kullanılan kumaş rengi ve türüdür. Kumaş türü kadife, keten, kanvas, gabardin, şönil, deri, saten, goblen gibi bir çok  kumaş türü vardır. Eğer deri bir kumaş düşünürseniz kullanım şeklinize ve tarzınıza uygun olmalıdır. Deri kumaşlar kışın serin, yazın sıcak ve oturduğunuzda sizi rahatsız edebilir. Ancak odanıza lüks bir hava katar ve çok şık bir görüntü vermektedir. Deri kumaşlar kolay temizlenir, leke bırakmaz. Ancak deri kumaşlarda yırtılmalardan dolayı can sıkıcı durumlar ortaya çıkmaktadır. Kadife kumaşlar ise oturma odanızda ağır bir hava katar. Kullanımı ve temizliği kolaydır. Bir çok model ve çeşitleri bulunmaktadır.

Koltuk takımları günlük olarak kullandığınız, sizinle temas halinde bulunan mobilya çeşididir. Bu nedenle garantili ürünler tercih etmelisiniz. Kullanım sıklığınıza göre diğer mobilyalardan daha çabuk eskime göstereceği için, kumaş ve arızalara göre size teknik destek verebilecek firmalardan satın almalısınız. Genellikle 2 yıl garantili olarak satılan koltuk takımı, üretim hataları, iskelet arızaları, sünger bozulmaları ve dikiş bozulmalarına karşı garanti verilir.

Bir önceki yazımız olan Moda Koltuk Takımları başlıklı makalemizde koltuk takımı, koltuklar ve mobilya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın