Köpekler Bize Ne Diyorlar?

Konuşma yeteneği her zaman sadece insanlara özgü bir özellik olarak görülmektedir. Descartes konuşma yetisinin zekanın bir kanıtı olarak değerlendirir iken, insan olmayan bütün canlıların zekası olmadığını savunmuştur. Yetmişli senelerde Descartes’in bu düşüncesine ağır bir darbe vuruldu. Beatrix ve Allen Gardner isimli psikologlar, şempanzeler sayesinde bilimsel büyük bir başarı elde ettiler. Şempanzelere konuşmayı öğretmek için, bir çok deney yapılmış olduğunu bilmekteydiler.

 

Fakat bu deneylerin en başarılı olanı bile, şempanzelerin en fazla beş kelimeden oluşan ve son derece ilkel bir kelime haznesi elde etmelerini sağlayabilmiştir. Fakat çoğu yüksek seviyede olan hayvanlar kesinlikle dillerini, dudaklarını, damaklarını ve ses tellerini kontrol edemiyorlar ve böylece Gardner çifti, hayvanların belki de farklı bir şekilde konuşmayı öğrenebileceklerini düşünmüşlerdir. Bu düşüncenin üstüne şempanzelere sağır ve dilsiz alfabesinin işaretlerini öğrettiler. İlk şempanze 150 adet işareti öğrendi, kolay cümleler kurabiliyor, gramer kurallarını da uygulayabiliyordu ve kafasındaki düşüncelerini bir araya getirebiliyordu.

 

Bazı petshop sahipleri değişik tür hayvanların bile aralarında tuhaf bir şekilde konuşuyor gibi olduklarını gözlemlediklerini söylemekte, petshop mağazalarında konuşan papağanlar oldukça fazla olduğundan onlara alıştık ve konuşmalarını bekliyoruz haliyle. Fakat diğer hayvanların, hem de değişik tür hayvanların aralarında konuştuğu pek inandırıcı gelmese de petshop sahiplerine inanmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok elbette.

 

Konuşma sadece sözlerle düşüncelerinizi ifade etmek değildir. Toplumun diğer kişiler ile iletişim kurabilmektir. Bu yeteneğe de bütün yüksek seviyedeki hayvanlar sahiptir. Uzmanlar, köpeklerin üç konu hakkında kendilerini ifade edebildiklerini söylüyorlar.

 

-Duygusal durumları.

-Toplumsal ilişkileri.

-İstek ve arzuları.

 

Şimdi köpeklerin vücut dilini okuma yöntemiyle aslında bize ne anlatmak istediklerine bir bakalım.

 

Oyun Oynamak İstiyorum

 

Oyun oynamak isteyen köpekler haliyle mutlu olurlar. Kendilerini rahat hissederler. Ağızları açıktır ve mutlu bir ifade ile gözlerinizin içine bakarlar, sizin onu oyuna davet etmeniz için birkaç defa havlar. Bu arada da kendisini olabildiğince şirin gösterme uğraşı çabasındadır. Çevrenizde koşar ya da daireler çizer, kulaklarını indirip kaldırır. Size yaklaşır gibi yapar fakat birden yanınızdan kaçar, burada sizi oyuna davet ettiğini ve bu yöne doğru çekmek istediği açıkça ortadadır. Bu arada yine kendisini şirin göstermek isteği ve mutlu olduğundan, yere sırt sütü yatar ve yuvarlanır.

 

Endişeliyim ve Korkuyorum

 

Bu gibi durumlarda köpeğiniz kuyruğunu bacaklarının arasına alır. Göz temasından kaçınır ve başını başka bir tarafa çevirir ya da eğer. Kulaklarını dik tutmaya çalışır fakat sanki asılı duruyor gibidirler.

Kaynak: www.mamasepeti.com

Leave a Reply