Moda

Kravat Hakkında

Kökeninin hangi dile dayandığına dair uzun tartışmalar yaşanmış olan ve hatta bilgi yarışmalarına konu olan bu konu, kravatın kökeninin Hırvatçadan geldiği hakkında hemfikir olunmasıyla kapanmıştır. Kravat, Hırvat erkeklerinin kadınlarına bağlılıklarını göstermek maksadıyla boyunlarına bağladıkları bez parçalarından çevrilerek günümüzdeki halini almıştır.

Bir dönem kadın erkek fark etmeden tüm insanların kâbusu haline gelmiştir kravat takmak. Eskiden okullarda kılık kıyafet kanununa göre takmak zorunda olan kadınlar da erkekler kadar takmaktan nefret ederdi. Ancak zamanla erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı haline gelmiştir. Hatta günümüzde kadınlarda kravatı aksesuar olarak kullanmaya başlamıştır.

Bu güzel takının uzun geçmişimizde yeri olmamış batılılaşma hareketleriyle kültürümüzde kendine yer edinmiş devlet dairelerinde çalışan memurlara zorunluluk haline getirilmiştir.

Kravatın bağlanması ve takılması ne kadar sorunlu olsa da erkekler için bir şıklık sembolüdür. Modelinde pek bir değişiklik yapılıyor olmasa da farklı desen (kareli, çizgili, puantiyeli, baskılı) ve renklerde üretilmekte, erkeklere bu konuda çeşitlilik sağlanmaktadır. Modelinde yapılan tek değişiklik ise kalın ya da ince uçlu olmasıdır.

Çok farklı şekillerde bağlanabilme özelliğine sahiptir. Önemli olan ise kravatınızın gömleğinizin rengiyle uyumlu olması ve bağlandıktan sonraki boyudur. Olması gerekenden kısa bağlanan ya da uzun bağlanan bir kravat ne kadar kaliteli giyinmiş olursanız olun sizi rezil edebilir ya da uygun boyda takarsanız şıklığınıza şıklık katabilir. Uygun boy ise kemer tokası hizasıdır. Kravat takarken dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise astarıdır. Kravatınızın astarı asla gözükmemelidir.

Kadınların erkeklere hediye alma sorununu en büyük yardımcılardan biridir kravat. Erkeklere alınabilecek hediyeler kısıtlıyken bir kurtarıcı gibidir. Kravatta tercih edilen renk genellikle siyahtır. Ancak gömlek renginize uyumlu farklı renklerde size farklı bir hava katacaktır. Son dönemlerde ise ince uçlu kravatlar revaçtadır.

Kravatın kalitesini anlamak için parmağınıza takın. Eğer sağa sola dönmüyor, dik duruyorsa bu kravatın kaliteli olduğu anlamına gelmektedir. Kravatlarınızı ya elde ılık su ile yıkamalı ya da kuru temizlemeye vermelisiniz. Aksi halde kravatlarınızın kullanım ömrünü azaltırsınız. Kravatınıza uygun bir mendil de kullanabilirsiniz ancak bu aynı renk ve desen demek değildir. Kravatı siyah kullanıyorsanız beyaz mendil kullanabilirsiniz mesela. Doğru kıyafet, doğru kravat ve diğer doğru aksesuarlarla doğru beyefendi olmaya adaysınız demektir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın