Türkçe Bilgi

Kravat Renkleri

Erkeklerin kullandığı ve genelde takım elbise giydiklerinde taktıkları boyun bağına kravat adı verilir. Kravat çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olup erkekler için vazgeçilmez aksesuarlardan biri hâline gelmiştir. Günümüzde kravatlar çok çeşitli şekilde üretilmeye başlanmıştır. Rengârenk, desen desen kravatlar erkek tarafından büyük bir ilgi ile alınmakta. Kravatlar erkek giyim dükkânlarının her birinde mevcuttur. Kış mevsiminde daha koyu tonlara kaçılabiliyor.

Mor, lacivert, kahverengi, bordo, siyah, koyu yeşil tarzında kravat renkleri genelde kışın daha çok kullanılıyor. Yazları ise her zaman daha cıvıl cıvıl olanlar tercih ediliyor. Gerçi bu tamamen erkeğin zevkine kalmış bir durum. Erkekler genelde bayanlar kadar cıvıltıyı ve açık renkleri sevmezler. Onlar daha çok klasik olanlardan yanalar. Turuncu, sarı, uçuk pembe, beyaz, krem rengi ve tabi ki siyah kravat olan kravat renkleri yaz mevsimi için daha ideal.

Mevsimler dışında giyilen takım elbisenin ve giyilen gömleğinde çok etkisi var. Mesela koyu renk bir gömlek giyilmişse açık renk bir kravat çok uygun olacaktır. Açık renk gömlek ile de tam tersi olarak koyu renk bir kravat tercih edilebilir. Böylelikle çok hoş bir kombin elde edilmiş olur. Kravat modelleri yüzlerce çeşidi kapsar. Mesela düz sade renkli kravatlara kıyasla daha yoğun renkli ve desenli kravatlarda bulunuyor.

Ekoseli olanlar, çizgili olanlar ve daha birçok kravat çeşidini bulmak mümkün. Erkek giyim mağazalarında rengârenk kravatlar satılıyor. Her keseye hitap eden kravatlar var. İnternet sitelerinden de bulunabilir. Kravat çeşitleri oldukça çok evet ama birde bu kravatları bağlama meselesi var. Kravat bağlamak her ne kadar kafa karıştırıcı ve zor bir iş olarak bilinse de aslında oldukça basit bir olaydır.

Tek yapılması gereken kravatın geniş ucunu biraz uzun bırakarak sağ tarafınıza getirmek ver diğer dar ucun etrafında 2 kez dolamak. Sonrasında geniş olan ucu oluşan düğümün içinden geçirerek hafifçe sıkıyoruz. Böylelikle kravat bağlanmış oluyor. Bir iki denemeden sonra artık daha çok pratik kazanıyor insan. Denemeler sonucu artık kravat bağlamanın inceliklerini kendiliğinizden çözmüş oluyorsunuz. Kravatlar her zaman kolaylıkla temin edilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Akneler genellikle kimlerde görülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın