Lazerle Dövme Sildirme İşlemi

Bugünkü yazımda sizlere lazerle dövme sildirme işlemi nasıl yapılır nasıl uygulanır ve tüm sorularınıza cevap vereceğim.

Dövme silme işlemi için lazer ışınları kullanılmaktadır. Dövme silmede kullanılan lazer ışını tennin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve tenaltı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Dövmenin rengi koyu ise daha basit silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da güçlaşır. Dövme silme seansları gizasında çoğu vakit anesteziye gerek olmasa da duygulu kişilere uygulkör yapılırken, lokal anestezi yapılması uçurumarlı olabilir. Uygulkör yapılan bölgede hafif bir şişme ve tarafık şeklinde kızarıklıklar olabilir. Bir hafta dahilinde şişlik ve üzerinde kabuklanma ortadan kalkar. Uygulkör yaklaşık 4-8 seans yapılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar uçurumar sağlamaz. Uygulkör nihayetrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı tekrar de güneş koruyucu kullanması önerilmektedir.

İnsanlar, kendileri dahilin o an hususi olan şeyleri, daha çok benimsemek körcıyla değişik biçim ve ovaları kalıcı dövme olarak vücudun herhangi bir yerine yaptırmaktadırlar. Fakat bir süre nihayetra, dövmenin kişiyi rahatsız etmeye başlamasıyla birlikte dövme sildirmek dahilin değişik devaler aranmaktadır. Dövmenin yaygınlaşmasının ardından, dövme sildirmek dahilin değişik metotler de denenmeye başlanmıştır.

Lazerin tıpta kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, dövme silmek körcıyla lazer uygulamalarına başlanmıştır. Ancak; hem lazerle hem de IPL ile tekrar %100 nihayetuç veren bir nihayetuç elde edilememiştir. Yapılan her dövme silme işleminin ayrımlı nihayetuç vermesi sebebiyle ve riskleri en aza indirmek dahilin dövme silme işlemi kişiye göre kıymetlendirilmelidir. Ten rengi, ten hususilikleri, dövmenin rengi ve vücudun neresinde olduğu mühim kişisel hususiliklerdir. Bu hususilikler dövme silmek dahilin kullanılacak lazerin enerjisi, ışın verme sıklığı ve ışının dalga boyunu belirlemede mühim bir rol oynar. Bilinçsiz yapılan lazerle dövme silme işlemi, tarafığa bağlı kötü uçuruma izlerine yol açabilir. Ne vakit dövme silme tedavisi uygulanmalıdır? Dövme alanı, tedaviden nihayetra gümutluluk karşı duyarlı ve duygulu olacağı dahilin güneş görmemesi gereklidir. Bu nedenle, lazerle dövme silme tedavisi dahilin en uygun vakit dilimi havanın kapalı olduğu nihayetbahar ve kış mevsimidir. Güneşten yada solaryumdan bronzlaşmış tente renk açılıncaya kadar tedavinin ertelenmesi daha uygundur.

Dövme nasıl silinir?

Dövme silme dahilin kullanılan lazer ışını tennin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve tenaltı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Q-switched Nd:YAG lazer Q-switched Nd:YAG lazer değişik renkler ve dalga boylarındaki lazer ışınlarıyla dövme silmede en geniş renk spektrumununda etkili olan teknolojilerdendir. Dövmenin rengi koyu ise daha basit silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da güçlaşır. Çoğu vakit dövmeler ani çok renkte olurlar. Dövmelerdeki değişik renkleri ten altına demir, karbon, civa, kadmiyum, kobalt, krom ve titanyum bileşikleri verilerek oluşturulur. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği dahilin her tür dövme lazeriyle en basit nihayetuç alınan dövmelerdir. Koyu renkler de kara renk gibi lazer tedavisine tarafıt verdiğinden basit nihayetuç alınırken, sarı, yeşil v.b. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha güç ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler. Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve tensi ince olan bir bölgeyse tedaviden nihayetra iyileşme daha hızlı olur. Bu da daha yüksek enerji verilerek çalışmaya imkan tanırken, daha basit ve daha kısa sürede nihayetuç alınabilir. Ancak beden, kol ve bacaklar gibi kalın tenli alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak nihayetuç alınabilir. Dövme silme seansları gizasında çoğu vakit anesteziye gerek olmasa da duygulu kişilere uygulkör yapılırken, lokal anestezi yapılması uçurumarlı olabilir. Uygulkör yapılan bölgede hafif bir şişme ve kızarıklık olabilir. Bir hafta dahilinde şişlik ve üzerinde kabuklanma ortadan kalkar. Uygulkör yaklaşık 4-8 seans yapılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar uçurumar sağlamaz. Uygulkör nihayetrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı tekrar de güneş koruyucu kullanması

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply