Türkçe Bilgi

Logo E-Fatura

E-Fatura kağıda basılmış olan faturalar ile aynı bilgileri içeren ve belirli bir formata sahip olup, değiştirilemez şekilde mühürlenmiş elektronik belgelerin genel ismidir. Taraflar arasında dolaşımın güvenli ve sağlıklı olması için GIB (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından oluşturulmuştur.

E-fatura kullanımı Avrupa’da %79’luk bir artış göstermekte olup, maliyetler de buna bağlı olarak %74 oranında düşürülmüştür. Dolayısı ile de müşteri ve satıcı anlaşmazlıkları %29 oranında azalma göstermiştir.  Tüm bu istatistikleri göz önüne alarak e-fatura uygulamasının birçok alanda etkisi bulunmaktadır. Elektronik ortamlarda kesilen bu fatura sistemi sayesinde, kağıt fatura kesilmesine gerek kalmamaktadır. Kağıt faturalarda gerekli olan toner, baskı ve en önemlisi de zamandan tasarruf edilmesini sağlar. En önemlisi işgücü maliyetlerini azaltır. Örneğin, fatura kesme, gelen faturaları işleme, postaya verme ve faturaları zarflama vb. Aynı zamanda e-fatura verileri sisteme kolaylıkla girilebilir ve özellikle kağıtların ziyan olması önlenir. Çevreye olan katkı e-fatura ile oldukça fazladır.

Logo e-fatura ürününün kullanılabilmesi için; LOGO ticari paket ürünlerinden herhangi birine (Tiger Enterprise, Tiger Plus, GO Plus) ürünlerine sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca 2.18.00.00 versiyonu ve sonrası Logo Connect ürününü de yine e-Fatura modülünü kullanabilmek için mutlaka gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın