Logo E-Fatura Uygulamasında Mali Mühür İle İmzalama

Logo e- fatura uygulamalarına dair yapılan tüm işlemlerde kullanılması zorunlu olan Mali mühür, Kurum ve kuruluşlar aynı zamanda tüzel kişilere ait veri bütünlüğünü kapsamı altına almakta olan ve garantileyen bunun yanı sıra gizliliğin sağlanması amacı ile, Gelir idaresi Başkanlığı’nın adına TÜBİTAK-UEKAE tarafından tamamlanmış olan elektronik sertifikalara verilen genel isimdir.

Elektronik sertifikalar, aslında bir bilginin ya da durumun diğer şahıslar tarafından bilginin bütünlüğü ve doğruluğu yitirilmeden ve bu bilgiyi ileten kişilerin kimlikleridoğrulanmış bir şekilde iletileceğini garanti altına alan semboller ve harflerden meydana gelmektedir. Logo e-fatura uygulamalarında mali mühür ile imzalama işlemlerini,n gerçekleştirilmsi için 2 yöntem kullanulmakta olup bunlar;

  • Akıllı Kart Ve Kart Okuyucu (NES benzeri kartlar ya da USB donanımları)
  • HSM (Hardware Security Module – Donanımsal Güvenlik Modülü)
  • Akıllı Kart Ve Kart Okuyucu

Akıllı karttan bahsedecek olursak, akıllı kart içerisine mikro chip yerleştirilmiş olan bir karttır. Bu kart içerisinde birçok farklı bilgiyi barındırıp, saklayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra akıllı kartlar USB koyucu olarak veya kredi kartı şeklinde de kullanılabilmektedir. Akıllı kartlar logo e-fatura sistemlerinde kullanılabilmesi belirli setupların yüklenmiş olması gerekmektedir. İşletim sistemlerinin akıllı kartı tanıması adına bu uygulamanın yapılması gerekmektedir.

Kısacası akıllı kart aslında oldukça yararlı bir uygulamadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan E-fatura Entegrasyon Hizmetleri başlıklı makalemizde e-fatura, e-fatura entegrasyon ve logo e-fatura hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply