Makyajda Fondöten Seçimi

 

Her bayan cildinin kusursuz görünmesini ister. Bu nedenle kullandığınız fondötenler hem çok amaçlı olmalı hem de parlak bir tene sahip olmamızı sağlamalıdır. Fakat bazen fondöten seçimlerinde hatalar yaparak cildimize zarar veriyor ve deformasyonlara neden olabiliyoruz. Yapmamız gereken fondöten seçimlerimizde hassas davranarak cildimize uygun fondötenleri tercih etmektir.

 

 

İlk olarak sağlıklı ürünler kullanmalıyız. Markası belli olmayan ve içeriğindeki ürünleri bilmediğimiz fondötenler cildimizde yıpranmalara neden olmaktadır. Piyasada bu şekilde satılan ucun ürünler bulunmaktadır. Cebimizi rahatlatmak için cildimizi yıpratmak çok büyük bir hata olacaktır. Bu nedenle kesinlikle bitkisel ürünler seçmeye özen gösterin ve içerdiği maddeleri bilerek ürünü kullanınız. Kesinlikle tavsiye üzerine seçim yapmayın. Çünkü her cilt yapısına uyan fondöten bulunmamaktadır. Cilt tiplerinin faklı oluşuna göre fondöten çeşitlenmektedir ve cildinize uygun fondöten tercihi yapmalısınız Ancak bu şekilde doğru fondöten kullandığınızdan emin olabilirsiniz. Çene, boyun ve yüz kenarlarında fondötenleri deneyerek uygun renk tonunu seçmeye çalışın. Renginize uygun fondöten seçimi cildinizi daha kusursuz gösterecektir.

 

Aksi durumda renk yüzünüze oturmayarak, farklı tonların oluşmasına neden olacaktır. Cildinizi yormayan ve ideal kapatıcılık sağlayan ürünler daha kullanışlı olacaktır. Fazla yoğun ürünler cildinizde maske etkisi yaratarak hem deformasyonlara neden olacak hem de gözenekleri kapatarak sivilce oluşumunu hızlandıracaktır. Su bazlı fondötenler seçerek cildinizin hava almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca fondöten içerisinde mineral ve vitamin barındırıyorsa, cildinizin kusursuz görünümü yanında ihtiyacı olan vitaminleri de sağlayarak ekstra koruyuculuk sağlayacaktır. Bu özelliklere sahip bir fondöten sizin için doğru seçim olacaktır. Bu nedenle fondöten seçimlerinizde, bu koşulları taşımasına özen gösterin.

 

 Fondöten Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Fondöten kullanmadan önce cildinizi mutlaka nemlendirmelisiniz. Aksi takdirde cildiniz fondöteni kusarak, kalıcılığı azaltacaktır. Fondöteni bir sünger yardımıyla sürün, bu şekilde cildinizde eşit yayılma sağlayarak ton farklılıklarını yok edebilirsiniz. Kat kat fondöten sürmekten kaçının. Çünkü üst üste sürülen fondöten hem renk tonunun değişmesine neden olacak hem de maske gibi gözükerek cildinizi matlaştıracaktır. Fondötenin cildinize etkilerini en aza indirmek için mutlaka gün sonunda yüzünüzü fondötenden arındırın ve kalıntı bırakmamaya özen gösteriniz.

Fondöten fiyatları ve çeşitleri için Glorika.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Fondöten hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply