Mental Aritmetik Eğitimi

Mental Aritmetik Eğitimi

Mental aritmetik, genellikle 3-14 yaş arasındaki çocukların beyin gelişimini, dengeli ve sağlıklı bir biçimde gelişimini sağlayan, dikkat toplama (konsantrasyon) ve dikkate dayalı becerilerini geliştiren bir eğitim sistemidir. Aynı zamanda matematik işlemlerini doğru ve çok hızlı bir şekilde yapabilmelerini destekleyen bir yöntemdir.

Mental aritmetik ile ilgili özellikle sorulan bazı sorular var. Örneğin; “hesap makinesi gibi çok daha kullanışlı bir araç var iken beynimizi mental aritmetik ile yormak doğru mu?”  Mental aritmetik beyni yormak için değil, doğru zamanlarda çok uzun süre olmamak şartı ile beyni egzersizlerle ufak ufak harekete geçirmektir.

Japon Abaküsü (SOROBAN) Nedir?

M.Ö 2400 yıllarında uzak doğuda geliştirilmiş olan abaküs, ticaret ile uğraşan tüccarlar sayesinde birçok ülkeye yayılmıştır. Japon abaküsü, üzerinde hareketli boncuklara sahip olarak bilinen ilk hesap makinesidir. Özellikle de küçük yaşlardaki çocukların matematiksel zekalarını geliştirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Mental Aritmetik için en uygun yaş nedir?

Mental aritmetik eğitimine 0-9 arasındaki sayıları yazmaya başlamış olan her çocuk katılabilir. Kimi çocuk 2 yaşında bile bunları yapabilmektedir. Bu sebepten illa 4 yaşında başlanmalıdır denemez.

Kısacası mental aritmetik çocuklar için oldukça faydalı ve önemli bir beyin geliştiricidir. Hem çocuklarınızın ileriki yaşlardaki özgüvenini sağlar hem de aslına bakıldığında, beyin gelişimi ve sürekli çalıştırıldığını düşününce, yaşlılıkta karşımıza çıkabilmekte olan birçok beyinsel rahatsızlıklardan bizi korur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply