Mental Aritmetik Faydaları

Çocukların çoğunda, genel olarak bir matematik korkusu, sayısal verilerden çekinme önyargısı ve korkusu vardır. Özellikle ilkokul çağlarında başlayan bu korku, çocuklarımızın karşısına aşılamaz bir duvarmış gibi hayatın her alanında karşılarına çıkar. Bu korkular aşılmadığı sürece, ya da aileler bu durumu farketmediğinde, meslek seçimlerine kadar uzanan bir sorun haline gelebilmektedir.

Mental aritmetik eğitiminde, matematik konusu çocuklara eğlenceli ve farklı bir konuymuşçasına öğretiliyor. Hatta çocuklar zevkle ve isteyerek bu eğitime geliyorlar. Kurumlarda verilen mental aritmetik eğitimleri herkese göre farklılık göstermektedir ancak genel olarak soroban adı verilen japon abaküsü ile çalışma gerçekleştirilir.

Çok karışık sayısal veriler verilerek yapılan ve hatta, yetişkinleri bile zorlayan bu işlemlerin, okuma ve yazma bilmeyen küçücük çocuklar tarafından kolaylıkla ve zorlanmadan yapılabiliyor olması aslında çok şaşırtıcı ve olağanüstü bir durumdur. Bu da mental aritmetik eğitimine ne kadar erken yaşlarda başlanırsa o kadar faydalı olur sonucuna dayanmaktadır.

Yapılan bu sayısal işlemler ve eğitimin sonucunda, hem matematik alanında zihin hızlanmakta hem de çocuktaki dikkat gelişimi oldukça artmaktadır. Aslında unutulmaması gereken en önemli bilgi beynin kapasitesinin sınırsız olmasıdır. Mental aritmetik beyinde bu sınırsızlığı sağlamakta çocuklara bir nevi  yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sağlıklı olarak bir zeka gelişimi gerçekleşmesi için oldukça önemli bir eğitimdir.

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply