Mental Aritmetik ile Zeka Gelişimi

İnsanda zeka gelişimi zamanla gerçekleşmektedir. Genellikle 20 yaşa kadar gelişmekte olan zeka, 20 yaş sonrasında sabit olarak kalmaktadır. Mental aritmetik ise küçük yaşta zeka gelişiminin üst seviyelere ulaşmasına yardımcı olur.

20. yüzyıldan itibaren beyin ile ilgili bilgiler hızlı bir şekilde artmaya başladı. Özellikle son senelerdeki araştırmalar ve çalışmalar, beynin işlevsel olarak karmaşık ve zannedilenin aksine daha çok yetenekli bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu kadar karmaşık ve zor bir yapıya, mental aritmetik ile birlikte komutları ve öğrenilmek isteneni oturtmak oldukça büyük bir başarıdır. Mental aritmetik ile zeka arasından doğrudan bir etkileşim bulunmakta olup, bu eğitim sayesindeki kazanımlarımız oldukça önemli ve fazladır. Mental aritmetik, sol ve sağ beyni birlikte çalıştırarak, zihin performansını oldukça arttırır. Bunun dışında dinleme ve anlama becerisi kazandırır, dikkat toplama ve bellek gücünü geliştirir. Her şeyden önemlisi çocuklara matematiği ve sayısal çözümlemeleri sevdirir.

Mental aritmetik öğrenimi, her çocuk için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü eğitim esnasında abaküs ile yapılan çalışmalar, beynin gelişimi açısından yaşamsal bir etkene sahiptir. İşitme, görme ve hayal edebilme noktalarını harekete geçirir. Böylelikle mental aritmetik ile birlikte sağ beyinde öğrenimle beraber etkili hale gelir. Nasıl ki sağlıklı yaşamak için egzersizler yapıyorsak, erken yaşlarda çocuklarımızı mental eğitime yöneltirsek ileride birçok konuda eğitimin bize faydası olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply