Mental Aritmetik ve Çocuklara Etkisi

 

Çocukların beyin gelişimi çabuk gerçekleşmektedir. 5-6 yaşındaki bir çocuğun beyni, ağırlık olarak bir yetişkinin beyninin %86’sı kadardır. Beynin geliştiği bu kritik dönemde, görme yeteneğindeki duyarlılık ve işitsel ayrım da gelişmektedir.

Mental aritmetik eğitimine ne kadar erken başlanırsa beyin o kadar iyi gelişir. Pedagojik araştırmalar sonucunda bu eğitim için en uygun yaş aralığının 4-12 yaş arası olduğunu göstermiştir.

Gelişim dönemindeki çocukların sinir sitemi çok kolay şekillenir ve dış uyarılardan çok çabuk etkilenir. Bu sebeple çocukların öğrenme potansiyeli oldukça yüksektir. Abaküs ile eğitime başlayan çocuklar her işlem sonrasında abaküsü sıfırlarlar. Abaküsü bu pozisyona getirmek için öğrenciler, baş ve işaret parmaklarını hissetme çubuğunun üst ve alt yüzeyine dayayarak parmaklarını bir baştan diğer başa kadar sürükler. Mental aritmetik eğitimini alan öğrenciler yeni bir şey öğrendiklerinde gelişmiş oto kontrol mekanizmaları nedeniyle daha az engelle karşılaşırlar. Abaküs ve mental aritmetikprogramı çocukların erken yaşta zeka gelişimini sağlar. İyi bir rehberlik eşliğinde, öğrencinin potansiyel yetenekleri maksimum seviyeye çıkartılır. Soyut düşünce yeteneklerinin de artması sonucu, boncukların çocuğun zihninde canlanması daha da kolaylaşır. Bu işlem aynı zamanda çocuğun hafızasının artmasına da neden olur.

Mental aritmetiğin çocuklar üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Sizin sadece yapmanız gereken çocuğunuzu mutlaka bir mental eğitim kuruluşuna götürmek…

 

Bir önceki yazımız olan Mobilya'nın Adresi Burada Mobilyalar başlıklı makalemizde mobilya, mobilya adres ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply