MİGREN VE BOTOKS

Botoks uygulaması kasları gevşetme özelliği ile bilinmektedir. Bu neden le botoks uygulamalarının migren tedavisinde de oldukça etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Kronik migren ağrıları, bazen sadece ağrı ile baş göstermeyebiliyor ve aynı zamanda bulantı ve baş dönmesi gibi bazı olumsuz belirtiler ile de daha da artış göstermektedir. Bu nedenle insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Migrenin botoks uygulaması ile tedavisi mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Estetik amaçlı botoks uygulamasından işlem olarak farklı olmayan uygulama, tedavi amaçlı olduğu için ayrıca önem teşkil etmektedir. Migren tedavisinde botoks uygulaması ülkemizde 2011 yılında uygulama için izin almıştır. Migren tedavisinde botoks uygulaması, şakaklar ve boyun, ense olmak üzere bu bölgelerde 31 noktaya özel iğneler eşliğinde enjekte edilerek yapılmaktadır. Hastanın durumuna ve ağrılarına göre 6 ayda bir tekrar edilebilir ve migren ağrıları %80 oranında azalma sağlar. Bu nedenle migren rahatsızlığı olan kişilerin son dönemlerde oldukça tercih ettiği botoks uygulaması, en çok estetik alanda uygulanmakla birlikte, ardından migren tedavisinde tercih edilmektedir.

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi migren ağrıları, kişilerin yaşam kalitesini oldukça etkilediği için botoks uygulaması bir mucize etkisi yaratmıştır. Büyük oranda iyileşme sağlanmasına yardımcı olan botoks uygulaması, sorunu kökten çözebilme olasılığına da sahiptir. Sizlerde migren ağrısı çekiyor ve ne yapacağım diye düşünüyorsanız mutlaka botoks uygulaması ile tanışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Lazer ile dövme sildirme işlemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply