Moda

Moda Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güzelliğine, giyimine, tarzına ve bakımına önem veren her birey aslında moda ile oldukça yakından ilgilenen, modayı takip eden bireylerdendir. Peki, moda nedir? Bu terim yalnızca giyim ve kuşamla alakalı olmayıp aslında hayatımızın her alanında kendini gösterebilen bir terimdir. Aklımıza gelen ilk olarak giyim kuşam olsa da bu kavram yemek, aksesuar, ayakkabı, eşarp ve şal, kafe düzenleri, makyaj, mobilya ve pirsing gibi neredeyse tüm alanlara hitap eden bir kavramdır.

Modayı yakından takip eden insanların modaya ne derece uyduğunu fark etmek aslında hiç zor olmaz. Modanın en can alıcı noktalarını sıralamak gerekirse öncelikli olarak renk alanındaki seçiciliği gelmektedir. Misal olarak her sene bir renk modanın en gözde rengi olarak seçilmekte ve tüm alanlarda bu renk kullanılmaktadır.

Seçilen renk herkes tarafından sevilen ya da kullanılan bir renk olmasa da modaya uygun hale getirildiğinde pek çok kişi tarafından tercih edilebilir hale gelmektedir. Sonbahar, kış, ilkbahar yaz modası gibi değişik terimleri herkes duymuştur. İşte bu terimlerin asıl aşılamak ve anlatmak istediği şey o sezonda kullanılan renklerin, şekillerin, model ve tarzların moda ile olan ilişkisini açıklamaktır.

Moda da kullanılan şekiller ve renkler genel olarak her tarz giyim ve mobilyaya uygulanabilmektedir. Yalnızca renk ve şekillerle kısıtlı kalmayarak örneğin yemeklerde de kullanılan bir modanın anlayışı vardır. Bu kavram bizim dilimize latince “modo” kelimesinden geçmiş ve aynı anlam olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yani genel olarak bu kavram belli başlı renklerin, şekillerin ya da farklı alanlarda farklı şeylerin ürünler üzerine uygulanması, uygulandığı takdirde çoğu kişi tarafından kullanılması ya da uyulması, değişiklik gösterilmesi ve farkındalık yaratılmasını ifade etmektedir. Değişiklik ve çoğunlukla süslenme alanları kapsayan bu kavram, terim olarak uzun sürelidir. Ancak pratik olarak yalnızca belli dönemleri kapsamaktadır.

Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir renk yalnızca 1 ya da 2 sene kullanılabilir. Daha sonrasında değişiklik gereği duyulur ve hemen değişime gidilir. İşte bu tam olarak modayı iyi tanımlayan bir örnektir. Asla sabit kalmayıp sürekli yenilik ve değişiklik arz etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın