Moda

MODA OLARAK TESETTÜR

 

C.M.N - Sırtı Fiyonklu Kışlık Ferace OBN5027 Siyah (1)    Tesettür, ‘örtünme’ anlamına gelmektedir. Öz kültürümüz olan ve Anadolu kadınlarının geleneksel giyim tarzı, tesettüre dayanmaktadır. Osmanlı ve Selçuklu giyim modası, inanç esaslı tesettürdür. Bu nedenle tesettür, kültür mirasıdır.

 

AVRUPA GİYİM TARZINDAN TAMAMEN FARKLI

Tesettür giyim, eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun kapanmasıdır. Bütün vücudun kapanması da, belli bir kritere göredir. Vücut hatları belli olmamalıdır.

Tesettür giyim, utanma, edep, haya, namus ve inanç temaları işlenmektedir. Avrupa modası ise, çağdaşlık, cinsellik ve çarpıklık temaları işlenmektedir. Sınırsız giyim tarzları, dekolte ve transparan giyim tarzları, Avrupa giyim tarzının özelliklerindendir.

 

TESETTÜR GİYİMİN MODELLERİ ÇOK ÇEŞİTLİ

 

Tesettür giyim çeşitleri olan ferace, etek, bluz, kap, kaban, başörtüsü, pardesü, tunik, abiye ve başörtüsü gibi ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca Nene Hatun’un çarşafı da, binlerce yıldık ülkemizde tesettür giyim modelleri arasında gösterilmektedir.

 

MÜKEMMEL VE ETKİLEYİCİ MODELLER

 

Günümüz tesettür modelleri, renk ve desen bakımından çok çeşitlidir. Her yıl yeni modeller çıkmaktadır. Tesettür ferace, etek ve bluz çeşitleri, özel olarak üretilmektedir.

Başörtüsü modelleri, ferace modelleri ile takımdır ve üretilen modeller uyumludur. Başörtüsü tek başına tesettürü oluşturmaz. Pardesü ve ferace ile takımdır. Yine tesettürlü etek ve bluz ile başörtüsü takımdır. Bu giysilerin hepsi bir arada tesettürü oluşturmaktadır.

 

İNTERNETTEN HIZLI SATIŞ YAPILMAKTADIR

 

İnternet adreslerinde yayınlanan tesettür giyim modelleri, hızlı bir şekilde satılmaktadır. Bu ürünler ferace gibi birçok çeşitte üretilmektedir. İmalat ve fabrikalarda üretilen tesettür giyim modelleri, internetten kısa zamanda satılmaktadır. Kargo seçenekleri sunulmaktadır. Deri desenli, düğmeli, kemerli, kapüşonlu, dantel desenli ve fermuarlı gibi birçok model üretilmektedir. Kış aylarında yünlü, polar ve kadife ürünler, yaz aylarında ise penye, keten ve benzeri yazlık kumaşlar kullanılmaktadır.

 

Her yaşa göre tesettür giyim modelleri vardır. Renk ve desen bakımından aradığınız bütün modeller vardır. Tesettürlü giyim seçenekleri ile öz kültürümüzü korumuş olacağız. Rahat ve huzurlu bir giyim tarzı için tesettür giyim, aradığınız tarzdır. Kısa zamanda üretilen tesettür giyim modelleri, birbirleri ile uyumlu üretilmektedir. Başörtüsü ve ferace, başörtüsü ve pardesü, başörtüsü ve etek takımdır. Tesettürlü giyim çeşitleri bu şekilde değerlendirilir.

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın