MODEF MOBİLYA FUARI

‘Mobilya’nın Başkenti’ olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İnegöl’de İnegöl Mobilyası’nın vitrini

konumunda ki Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF) kapılarını 29. kez açtı. Bursa Valisi Şahabettin Harput’un katılımıyla açılan MODEF’i ziyaretçiler 7 Nisan 2013 gününe kadar gezebilecek. 29. MODEF

Fuarı dün fuar alanında düzenlenen törenle izlenime açıldı. 155 firmanın katıldığı fuarın açılış

programının sunuculuğunu ünlü sunucu İpek Tanrıyar gerçekleştirirken, en son 6 Nisan 2010 günü

katıldığı fuarda yapmış olduğu açıklamaların ardından bir daha fuar açılışına katılmayan Bursa

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’de fuar açılışında hazır bulundu.

BU GURURU HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Bugüne kadar İnegöl’de

28 tane mobilya fuarı açtık. Bugün ufak esnaf sanatkâr dükkânlarından mobilya sanayicilerine

ulaşmış bulunuyoruz. Bütün dünyaya mobilya satmaya başladık. Bu gururu hep birlikte yaşıyoruz. Bu

fuarın ülkemize, Bursa’mıza ve İnegöl’ümüze hayırlı olmasını diliyorum dedi.

ÇİN FUARINDA 9 İNEGÖL FİRMASI VARDI

Açılışta konuşan MOSDER Başkanı Ahmet Güleç ise şunları söyledi Mobilya sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde ve şehrimizde niteliksel olarak büyüyor. Bunun en açık göstergesini işte bu yıl düzenlediğimiz fuarda göreceğiz. 1990’lı yılların başında İnegöl mobilyası olarak aslında Türkiye’nin mobilya sektörünü bilgilendirecek ve yükseltecek kararlara imza atmıştık. Bunlardan bir tanesi de o yılda İnegöl MÜSİAD mobilya sektör kurulunun başkanı ve Türkiye’nin mobilya sektör Başkanı Semih Kılıç ağabeyimiz yaptığı organizasyonla arkadaşlarımızı Köln’e o zaman dünyanın en prestijli fuarına götürmüştü. O zaman gerçekten şunu diyordu; Aramızda ışık hızı var biz bunları yakalayamayız diyordu. Bugün o fuarın aslında bizim için eksik olduğunu görüyoruz. Çünkü 2004 yılına geldiğimiz vakit 2006 yılında o fuarda yaklaşık 50 tane Türk mobilyacısı katılımcıydı. Ve 2012 yılına baktığımız vakit hiçbir mobilyacımız o fuara gitmedi. Çünkü dünyada 2 tane fuar var, bizimle yarışan bir tanesi Çin fuarıydı bir tanesi de Almanya fuarıydı. Mobilyacılarımız en son 23 tane Türk firması ve bunların 9 tanesi Türk mobilyacısı Çin’in kapasite lideri olduğunu bildiğimiz en büyük fuarında boy ölçüştü, Çin’e ve Hindistan’a ciddi anlamda bağlantılar yaptılar, mobilya sattılar. Türkiye olarak biz bu pazardan bir buçuk civarında pay aldığımızı hesap ediyoruz ama 2023 hedefimiz 25 milyar dolar üretimi düşündüğümüz vakit dünya mobilya üretim pastasından yüzde 5 pay alacağımızı ön görüyoruz. Dünya mobilya ihracat verilerini aslında bütün mobilyacılarımız biliyor.

ÇİLEK MOBİLYA GENÇ ODASINDA DÜNYANIN FİKİR BABASI OLMUŞTUR

Yine imalatta olduğu gibi gelişmiş ülkeler ciddi anlamda pay alıyor. Her yıl üretip ihracatımızı arttırıyoruz. Şuanda aslında yeni pay aldığımızdan ötürü 21. sırada gibi görünmemize rağmen her yıl ihracatımızı yüzde 15 arttırıyoruz. 2018 yılında dünya 7’ncisi 2023’te de dünya 5’ncisi olmayı hedefliyoruz. Mobilya böyle bir sektör oldu. Biz bunu 1+4 İ formülü olarak formüle ettik. Birinci İ’miz istikrar. Mobilyacımız son yıllardaki ekonomik ve siyasal istikrardan ciddi anlamda pozitif anlamda etkilendi ve yoluna devam ediyor. Birincisi mobilya sektörümüz gerçekten yüzde 100 Türkiye’deki mobilya imalatına dayanıyor. Ve imalat sektöründeki payımız da yüzde 3 civarında.

 

İstihdamı hepimiz biliyoruz. Tam tersine işe adam almak için adeta birbirlerimizle yarışıyoruz.

Mobilyacılar, ‘işçi gelsin ben öğretirim’ diyor. Artık niteliği de bıraktık yeter ki gelsin biz öğretiriz demeye başladık. İnovasyon bizim için çok önemlidir. Bakın 2 tane güzide firmamız var bir tanesi İnegöl’de bir tanesi de Kayseri’de. İstikbal’in boydak grubunun yaptığı çekyat oturma grubu inovasyonu bizim sektörümüzü hem içeride hem dışarıda büyüttü. Onlara teşekkür ediyoruz. Bir tanesi de İnegöl’den genç odasını inovasyonu. Çilek mobilyanın genç odası inovasyonu adeta dünyada bir mobilya markası da olmuştur ve şuanda genç odasında dünyanın fikir babası olmuştur. Son 10 yılda istikrarlı olarak dış ticaret fazlası veren bir sektöre sahiptir. Dünyaya gerçekten artık mobilyacımız fikir satmaya başladı, marka satmaya başladı, dünyanın en önemli şehirlerinde artık Türk mobilya markalarını görebiliyoruz. Dünyadan geldik Türkiye’ye, Türkiye’den geldik İnegöl’e. Fikir lideri İtalya, dünyanın kapasite lideri Çin birbirinden çok farklıdır. Türkiye bu kadar güçleniyor ama İnegöl’ün bir farkı var. Biz de diyoruz ki Türkiye, İnegöl kesinlikle bu imajıyla beraber dünyaya bu şekilde hitap edecek ve İnegöl mobilyası olarak dünyaya marka olacak. İnegöl’deki mobilyada 1 milyon dolardan fazla ihracat yapan yaklaşık 50 tane firmamız oluşmaya başladı. Mobilyada 440-450 kişi mobilya ihracatçımız var. Tabi bu aslında İnegöl mobilyasının kavramı aslında üniversitelerde akademik çalışma yapılacak pozisyona gelmiştir.

ÜZERİMİZE DÜŞEN ÇOK BÜYÜK SORUMLULUKLAR VAR

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş şöyle konuştu Aradan 9 yıl geçti 25 bin metrekarelik fuar alanında yılda iki fuar yapıyoruz. Bu yıl da ilk defa bir uygulama başlattık. Her iki fuara firmalarımız giremiyor. Firmalarımızı kriter bazında ayırdık. İç piyasa ile ilgili Kasımda ise ihracata yönelik expo fuarımızı düzenleyeceğiz. 2012 yılı itibariyle ihracatımız 260 milyon dolar civarındadır. Mobilyacılarımızda fuar alanının yetmediğini duyuyoruz. Biz dünyanın 21’nci mobilya ihracatsıyız. İhracatımızı ciddi anlamda artırmamıza rağmen 1.8 milyar dolar ihracat yaptık. Üzerimize düşen çok büyük sorumluluklar var. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Daha yüksek tasarımlı mobilyalar üretmeliyiz. Özellikle ihracatı çok ama çok önemsemeliyiz. Marka ve kurumsallaşma ile alakalı ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor. Çok iyi gidiyoruz. Fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum.

İLK FUAR BİR PAZAR ALANINDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi Üretimin kalbi olan İnegöl’de 29’ncu mobilya ve dekorasyon fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. İlk fuar bir pazar alanında gerçekleştirilmişti. İnegöl mobilyası 25 bin metrekarelik fuar alanına ulaştı, daha da ilerilere ulaşacak. İnegöl’ümüz şuanda mobilya sektöründe marka konumunda. İnşallah daha ileri noktalara da gidecek. Son yapılan düzenlemelerle birlikte Bursa’mızın gelişmesi, misyonu 2023 vizyon konusunda Bursa’nın özellikle sanayisinin gelişimi, kendi markalarını üretmesi, her alanda gelişmesi konusunda önemli hedeflerimiz var. Bursa ve İnegöl bu hedefler doğrultusunda ilerliyor. İnşallah bundan sonra da bu beklentiler konusunda başta İnegöl mobilyasının gelişimi ve tüm İldeki gelişimleri inşallah el birliği ile sürdürmüş olacağız. Artık bu çalışmaları ve tüm bu güzellikleri de birlikte yaşamış olacağız. İnegöl’ümüz her alanda gelişiyor. Deniz uçağı seferlerimizi başlattık. İki ay öncede gemi seferlerimizi başlatmıştık. İnşallah artık Bursa’mızın gerçek anlamda bir dünya ticaret merkezi olması için, İnegöl’ünde dünya markası olması için hava alanımızın da vızır vızır çalışması gerekiyor. Bu fuar büyük bir buluşma. Fırsatların gerçekleştiği yer. Yeniliklerin görüleceği yer. Yeni imkânların, ufukların doğacağı bir alan. İnşallah ümitleriniz boşa çıkmayacak. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

SEKTÖRÜN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise şöyle konuştu Bu başarıyı taçlandıracak çok şey yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Mobilya sektörünün önündeki engellerin kaldırılması, istihdamın kaliteli ve nitelikli olması, markalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması, ihracat potansiyelinin artırılması ile ilgili sorunlar ve öneriler nelerdir, bu konuyla ilgili meclis araştırması yapılması noktasında bir teklifim oldu. Konuyu meclis başkanlığımız kabul etti. Şu anda mecliste görüşülmesi sırasını bekliyor. Mobilya ile alakalı gerekli çalışmaları yapacağız. Yapacağımız çalışmalarla sektörümüze farklı bir anlam kazandıracağımızı ümit ediyorum. Mısır’a giden iş adamlarının yanında bulunmak benim için elzemdi. Mısır’lılara, işadamlarımız konusunda, ‘Onlara güvenebilirsiniz, işadamlarımızdan alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü onların arkasında Türkiye Cumhuriyeti devleti var’ şeklinde hitap ettim. Çok etkilendiklerini söylediler.

İNEGÖL’DEKİ İŞADAMLARIMIZIN KALKINMASI, İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ

AK Parti olarak işadamlarımızın her daim yanındayız. Onların önünü açmak onların potansiyelini artırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tüm dünyada, Avrupa da krizler yaşanırken,

ekonomisi yüzde 3’ler seviyesinde büyüyen bir Türkiye, kendine 2023 hedefi, dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisinde olma hedefini koydu. Bunu sizlerle beraber başaracaktır. Biz merkezi hükümet olarak İnegöl’ümüze elimizden gelen desteği gösteriyoruz. İnegöl’deki işadamlarımızın kalkınması, büyümesi hedeflerinin daha da ileri gitmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Göreve geldikten 4 ay sonra gümrüğümüzü açtık. Gümrüğümüz bir yıllık süre zarfında 220 milyon dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirdi. Bu hacim daha da artacak. TSE’nin temsilciliğinin İnegöl’de hizmet vermesi için ticaret ve sanayi odamızdan destek istedik. Temsilciliğimiz açıldı, çalışıyor. Eximbank’ın Bursa’da şubeleşmesi için çalışıyoruz. Nitelikli eleman konusundaki eksiğimiz artarak devam edecek. Hayırsever işadamımız tarafından İnegöl’e yaptırılan meslek eğitim kampusumuzu önümüzdeki yıl devreye alarak, nitelikli eleman sıkıntısını da böylece gidermeye ve tedarik etmeye çalışacağız. Yaptıklarımızın, yapacağımızın teminatı olduğu ve bize güvenenlere karşı mahcup olmamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum.

İNEGÖL, BURSA’MIZIN ÖRNEK BİR İLÇESİ

Programda son olarak konuşan Bursa Valisi Şahabettin Harput konuşmasında şunları kaydetti İnegöl’ün gerçekten gurur duyduğumuz, bu muhteşem başarısını taçlandıran, çok güzel çalışmalarını, güzel örnekleri birlikte izledik. Hepimizin ortak bir hedefi var. Daha güçlü, daha itibarlı bir ülkenin vatandaşı olmak. Dünyada bütün kapıların ardına kadar açıldığı, bir ülkenin vatandaşı olmak. Bu ancak ve ancak güçlü olmakla olur. Gücünüz varsa sözünüz geçer. Gücünüz varsa itibarınız da vardır. Onun için ülkemizin 2023, 2050 hedefleri vardır. Bu hedefler bize bir heyecan veriyor. Hedefe giden yolda tatlı bir heyecan vardır. Hedefe vardığınız zaman o heyecan biter. Önünüze yeni hedefler koymanız lazım. İnegöl’ün, Bursa’nın, Türkiye’nin hedefleri var. İnegöl, Bursa’mızın örnek bir ilçesi. Tarımıyla, tarihi, termali ve bütün zenginlikleri ile gerçekten sadece ihracatı ile Türkiye’deki 20 ilin arasına girmiş, ilçe. Bütün bunlar sizleri alın teri ile gerçekleşen başarılardır. Başarıya ulaşmak çok güzeldir. Başarıyı sürdürmek, daha da yukarılara taşımak bundan sonraki hedefimiz. Bunun için Ar-Ge, inovasyon ve marka haline gelmek, dünyayı iyi takip etmek kendimizi ona uyarlamak. İnegöl, ilerde çok daha başarıları, bu başarıları da Türkiye dışındaki platformlara da taşıyacaktır. Bu güzel başarıları, Bursa’mıza kazandıran bütün emekçi arkadaşlarımızı, alın teri ile göz nuru ile hizmet eden herkesi kutluyorum.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan fuar stantları tek tek gezilerek, incelendi.

GENÇ GAZETE

Bir önceki yazımız olan Eviniz İçin Mobilya Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizde mobilya, mobilya+modelleri ve mobilyalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply