Niçin Orjinal Kartuş Kullanımı Önerilir?

Yazıcı kullanıcısı olan bireysel veya kurumsal tüketiciler genellikle yüksek kartuş maliyetlerini düşürmek amacıyla amatör kartuş dolum merkezlerine yönelmekte ve çoğu zaman yazıcılarını kısa süre içerisinde teknik servislere götürmek mecburiyetinde kalmaktadır. Bu konuda tüketicilerini bilinçlendirmek isteyen Brother markası, orjinal Brother kartuş kullanımının gerekçelerini şu şekilde özetlemekte:

– Akışkanlığın dengede tutulması ve uygun basınçla çalışmanın yapılabilmesi için belirlenmiş net gramajlardaki kartuşların kullanılması gerekmektedir. Göz hesabıyla veya sadece kartuş haznesini taşırmamak amacıyla yapılan dolumlar, yazıcı içerisine malzemenin akmasına sebep olur ki bu yazıcının ömrünün direkt olarak yarı yarıya azalması anlamına gelmektedir.

– Kartuş içerisindeki malzeme kesinlikle katkısız ve yabancı partiküllerden arındırılmış olmalıdır, oysaki amatör dolum makineleri kartuşlar içerisine bolca toz zerreciği de kaçırmaktadır ki bunun sonucunda kâğıt üstündeki yazının, daha yazıcıdan çıkmadan dağılmasına neden olur.

– Dyb gibi özel bileşimlerden yoksun amatör malzemelerle alınan çıktılarda bir süre sonra kâğıt üzerindeki yazı, ortam ışığı veya UV ışınları ile solup bir süre sonra da tamamen uçup kaybolur. Buna karşın orjinal kimyasal bileşime sahip Brother kartuş ile alınan çıktılarda baskı hemen kuruduğu için ne UV ışınlarından ne de ortam ışığından etkilenme söz konusu değildir. Belli seviyelerde su ile temas dahi baskının bozulmasına neden olmayacaktır.

– Orjinal kartuşlarda pigmentli malzeme kullanıldığı için renkler çok daha canlı olacağı gibi ara renklerin elde edilmesi de daha sağlıklı gerçekleşir.

– Orjinal kartuş içerisindeki malzeme, baskının istenilen renklerde, kalitede olmasını sağlamak bununla birlikte baskının uzun ömürlü olup uçmaması için yaklaşık 40 çeşit kimyasal maddeden yapılmaktadır.

Brother yukarıda belirtilen kartuş özelliklerinin çok daha ileri seviyelere taşınması amacıyla her sene araştırma ve geliştirme departmanlarına ek bütçeler ayırmakta ve kartuş üretimi alanında düşük maliyetlerle yüksek kaliteli kartuşları tüketiciyle buluşturmayı hedeflemektedir.

Brother üretim bantlarındaki profesyonellik ve bunun sonucunda alınan yüksek verimli kartuşlar nedeniyle birçok bilinir yazıcı markası da Brother kartuş tesislerini kullanmaya karar vermiş ve kendi yazıcıları için kendi markalarının etiketini taşıyan kartuşları Brother tesislerinde üretmeye karar vermişlerdir.

1971’de ilk nokta vuruşlu dot-matrix yazıcıyı üreterek yazıcı sektöründe çığır açan Brother, günümüzde 100’den fazla ülkede pazar sahibidir ve kartuş üretimi ve satışı alanında zirvenin en iddialı adayı olduğunu emin adımlarla büyümesini devam ettirerek göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bitmeyen Kartuş Keyfini Yaşayın başlıklı makalemizde brother kartuş hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply