Okul Öncesi “Yaratıcı Drama”

Öncelikle yaratıcı drama ülkemizde bu ismi ile biliniyor olsa da, İngiltere’de eğitimde drama, Almanya’da oyun ve tiyatro eğitim bilimi ve Amerikada’da yaratıcı drama adı ile bilinmektedir. Özellikle son yıllarda yaratıcı drama çalışmaları ve yaratıcı dramanın ne olduğu ülkemizde de bilinmeye başlamakla birlite, bilinçli aileler çocuklarını erken yaşlarda hatta okul öncesi dönemlerinde bu çalışmalara dahil ederek gelişimlerini çok daha doğru olacak şekilde ilerletmeleri için destekleyici olmaktadır. Yaratıcı dramanın etkileyici olmasının nedenlerinden biri oyun oynamaya ve canlandırmaya yönelik olmasıdır. Ancak tabi ki eğitim süreci bahsettiğimiz gibi asla kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmemektedir.

Yaratıcı drama asla herhangi bir olay ya da konuya bağlı olmadan tamamen spontene gelişerek ve en önemlisi de doğaçlama rol yaparak gerçekleştirilmektedir. Örnek vermek gerekirse okuduğunuz bir makaleyi tamamen kendi duygu ve düşüncelerinizle doğaçlama olarak canlandırabilirsiniz. İşte bu örnekle de belittiğimiz gibi yaratıcı drama tam da bu anlama gelmektedir. Çocuklar ya da yetişkinlerle gerçekleştirilen yaratıcı dramanın aşamalarından bahsedecek olursak; ısınma ve rahatlama, rol oynama ve pandomim, doğaçlama, oluşum ve değerlendirme süreçleri yer alır. Isınma oyunları; grubun birbirine ısınması, konuya ısınma ve rahatlamayı içeren hareketli oyunlardır. Rol oynama ve pandomim aşaması ise, çocukların veya yetişkinlerin iletişim ve etkileşimini sağlama ve pandomim yoluyla ifade becerisini geliştirmeyi içermektedir.

Bir önceki yazımız olan Riverside Garden Resort’te Tatil… başlıklı makalemizde kıbrıs ve kıbrısta tatil yapılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply