dermatoloji

Olmazsa Olmamısımız Makyaj Malzemeleri

Makyaj, kadınların hayatında önemli bir yer tutar. Her kadının tercih ettiği makyaj malzemeleri değişkenlik gösterse de bazı ürünler vardır ki her kadının makyaj çantasında yer alması gerekir. Makyaj güzellik görünümü sağlamasının yanı sıra bürünmeleri gereken rollere de bürünmelerini sağlayacak unsuları ortaya çıkaran bir işlem olarak da tanımlanabilme özelliğine sahiptir.

Günümüz çağında özellikle bayanlar başta olmak üzere bayların da bakımlı olmak ve kendine bakmalarını sağlamak makyaj sanatının gelişmesinde çok büyük bir faktör olmuştur. Dudaklara gözlere yanaklara renklendirmelerle olduğundan çok daha farklı gözükmeyi sağlayan nemli faktördür. Makyaj da kullandığımız unsurlara makyaj malzemeleri olarak adlandırılır. Makyaj malzemeleri özellikle bayanların olmazsa olmazlarındandır. Makyaj malzemeleri için makyaj çantası kullanan kadınların makyaj çantalarını yanlarından asla ayırmazlar.

Makyaj malzemeleri kullanarak yapılan makyaj doğru doğru yapıldığında, yüz hatlarını ortaya çıkararak güzelleştiren bir unsur olsa da, kötü yapıldığında bir felakete dönüşebilmektedir. Bu yüzden yüz şeklimizi çok iyi tanımak gerekir. Doğru makyaj yapmanın bir diğer önemli unsuru ise kaliteli makyaj malzemesi kullanmaktan geçer.

Ayrıca yüzümüze uygulayacağımız makyajın tonlamalarına dikkat etmemiz gerekir. Bir diğer önemli husus günün saatlerine dikkat ederek makyaj yapmaktan geçiyor. Bir de tabii ki gideceğimiz yere göre uygun makyaj yapmak kusursuz ve doğru makyaj yapmanın aynı zamanda güzel görünmemizin sırları arasında yer alıyor.

Biraz da makyajın tarihçesine değinecek olursak eğer ta milattan öncelere dayandığı bilgilerine burada ulaşmış olacağız. Herkesin olmasa da çoğunluğun bildiği üzere eski zamanlarda mısırlı ve Asurlu kadın ve erkeklerin gözlerine sürme çekmektedirler. Milattan önce ki kazılardan elde edilen bazı bilgilere göre yüz ve göz gibi çeşitli bölgelerde çeşitli boyalara rastlandığı kazılardan bilinmektedir.

Biraz da makyaj çeşitlerinden bahsedecek olursak günümüz de artık pek çok makyaj çeşidi vardır. Bu makyaj çeşitlerinden biri de porselen makyajdır. Porselen makyaj çeşidinde, çok fazla etkili olan ve kapatıcı özelliğe sahip olan makyaj malzemeleri ile ciltteki kusurlar olağan üstü bir şekilde kapatılır ve cilt tamamen yapılandırılır. Porselen makyaj çeşidi özel makyaj malzemeleri ile ciltte uzun süre kalıcı etkisi yaratır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Her Geçen Gün Daha Da Gençleşin başlıklı makalemizde cilt gençleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın