Olta Kamışı Olmadan Balık Tutulmaz

Son zamanlarda popüler olan balık avcılığı insanların hayatına renk getirmektedir. Durum böyle olunca insanların boş zamanlarında kendilerini su kenarlarında bulduklarını söyleyebiliriz. Çünkü böyle yerler doğasever insanlar için vazgeçilmez alanlardır. Tabi ki böyle yerlere giderken de eğer balık tutma niyetiniz varsa balıkçılık malzemelerinizin de tam olması gerekmektedir.

 

İyi bir olta takımınız varsa ve gerekli av için bilgileriniz varsa balık zaten size gelecektir. Pekâlâ, iyi bir olta takımında nelerin olması gerekmektedir? Bu soruya verilecek cevaplar kişiden kişiye değişse de evvela iyi bir kamış bizim balıktaki şansımızı kat kat artıracaktır. Çünkü olta kamışları bir avda olması gereken en önemli malzemelerdendir. Zira kamışın olmadığı yerlerde suya ve balığa olan hâkimiyetimiz azalır. Bu da balığı kaçırma olasılığını artırmaktadır. Bunun için iyi bir kamışa ihtiyacımız vardır.

 

Kamış balık avcılığı için vazgeçilmez bir malzemedir. Öyle ki balık yakalandıktan sonra onu çekme işi büyük ölçüde kamışa düşmektedir. Çünkü kamışın balığa verdiği direnç ile bizim balığı kıyıya en ideal şekilde getirmemizi sağlar. Kamışın uzunluğu da bizim gittiğimiz sulak alanın çeşidine göre de önem kazanmaktadır. Çünkü göllerde eğer şamandıra ile balık tutacaksanız kamışımızın uzun olması bize balık tutma konusunda avantaj sağlayacaktır. Eğer dip oltası kullanacaksak kamışın kısa olması bizim işimizi kolaylaştıracaktır.

 

Balıkçılığın en önemli kurallarından bir tanesi de kaliteli malzemenin avcıya göre değişebilen zevkinin olmasıdır. Zira çok kaliteli olta kamışları balıkçıyı yormaz. Çünkü ağır değildir. En önemli özelliği ise çok esneyen bir yapıda olmasıdır. Kaliteli bir kamış kullanıyorsanız kamışı büktüğünüzde, kamış 360 dereceye varan bir açıda bükülür ve kamışınız asla kırılma yapmaz.

 

Piyasada bulunan bazı kamış türleri en ufak dirençlerde kırılmaktadır. Kırılma yapmayan kamışlar ise zaten fiyatından da kendini belli etmektedir. Bu işi profesyonel yapıyorsanız veya yaptığınız avdan zevk almayı biliyorsanız çok kaliteli bir kamış alarak ömrünüzün sonuna kadar kullanacağınız bir kamış her avda yanınızda olacaktır. Her ne olursa olsun iyi bir kamış, kendini ava adamış bir avcı için vazgeçilmezdir. Çünkü avda kaliteli malzeme kullanımı avın başarısı ile doğru orantılıdır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan BOTOKS HAKKINDA MERAK EDİLENLER başlıklı makalemizde botok nedir, botoks tedavisi ve botoks uygulama yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply