Diş Sağlığı

ORAL İMPLANTOLOJİ

Prof.Dr. Hans Grafelman

Kemik ici destekli implantlar ağızdan gününüzde kullanılan implantlarin coğunluğunu oluşturur. Farklı anatomik Özellikler blade, kök formülü , vs gibi farklı implant türlerinin kullanımını gerektirebilir.

Belli bir süre ağızda sorunsuz kalabilen örneğin kemikte herhangi bir orneğin rezorpsiyona neden  olmadan  5 yıl boyunca ağızda kalan implantların osseointegre olduğu Kabul edilebilir . Bu implantlar kemiğe aralarinda fibröz bağ dokusu katmanı Olmadan, doğrudan tutunurlar.

Bazen bu iki aşamali operasyon ile implant kemik yerleştirilip, iyileşne doneminde dış ortamdan etkilenmemesi ile sağlanabilir. . Yerleştirilen implant cevresindeki kemiğin yeniden şekillennesi uygulanan implant türüne kemiğin kalitesine göre 2-6 ay arasında değismektedir. Vertikal yönde yerleştirilen implantlarda her iki yöndeki kortikal kemikten destek alınması başarıyı arttırır. Moler Ramus ve tuber bölgelerinde dahil olmak üzere onu her iki cenenin tamamen rekonstruksiyonu ile elde edilebilecek en iyi oklüzyon ve artikülasyona ulaşır. Bu aşağıda özetlenen ve bütün anatomik  olusumlara ve  ceşitli kemik karakterlerine uyum gösterebilen üç İmplant türü ile sağlanabilir .

1. 5.generasyon osseointegre blade  implantlar1 iki aşamali operasyon, saf titanyun, TPS- Kapanış.

Endikasyon : Alt ve üst  cenede Tüm bölgeler ,ön ve arka Ramus ve Tüber bölgeleri…

Prensipler:

a)  Kemiğin azami kullanımı

b) Parniolizasyonun sağlanabilmesi için ayarlanabilir boyun bölgesi

c)  Değişebilir çeşitli prostetik dayanaklar

2.  Pitt-Enny Bio-Oss:  Viali silindirik .  iki aşamalı operasyon saf Titanyum, TPS-kalplı çok destekli implant tipi.

Endiksiyon: Alt çenede foramen mantaleler arası ön bölge, üst çenede, pressius bölgesi.

Bir önceki yazımız olan YARATICI DRAMANIN KULLANILDIĞI ALANLAR VE YÖNTEMLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın