Organik Bal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

Organik bal hakkında bilgi vermeden önce balın tanımını yapalım. Bal: Arılar tarafından doğada bulunan çeşitli bitkilerin çiçeklerinden ve tomurcuklarından toplanan ve arı bal midesinde kimyasal değişime uğrayarak kovanlarda bulunan petek denilen hücrelere yerleştirilen sağlıklı bir besin maddesidir.

 

Balın içinde üç farklı şeker maddesi vardır. Bu yüzden tatlıdır. İçinde bulunan sakkaroz, fruktoz ve glikozla birlikte, balın kalitesini belirleyen su, demir, sodyum, kükürt, polen mağnezyum fosfor, alüminyum v. b gibi birçok protein ve asitlerden oluşur.

 

           Organik bal ya da organik olmayan bal arasında ayrım yapmak çok zordur. Tüketicinin ayırt etmesi mümkün değildir. Gıda mühendisleri tarafından analiz edilse bile birçok organik olmayan bal piyasada mevcuttur.

 

Organik bir balı anlayabilmek için öncelikle kokusuna, rengine, kıvamına bakmak gerekir.organik bal çok tatlı değildir. Genizde bir yanma hissi bırakmaz. Rengi tek tip değildir, açık ceviz kabuğu renginden sarı ve kahverenginin tonlarına kadar birçok rengi barındırabilir. Doğal ortamda toplanan balın aroması, her yöreye göre değişebilir. Arının hangi bitkinin ya da meyvenin nektarından toplandıysa o balda bu aromayı hissetmek mümkündür.

 

           Organik bal, antibakteriyel bir yapıya sahiptir. Bu yüzden içinde mikroorganizmların yaşaması ve çoğalması mümkün olmadığı söylenmektedir. Hatta ”apiterapi” olarak bilinen arı ürünleriyle tedavi etme yöntemleri bulunmaktadır.

 

           Organik bal kristalleşir. Bu bozulduğu anlamına gelmez. Besin değerinin kaybı söz konusu değildir. Bunun için az bir ısıda (30-40 derece ılık bir suda) eski haline döndürebilmek mümkündür. Doğal olmayan ballarda kristalleşme olmaz ve uzun süre kristalleşmeden kalabilir. (Şöyle düşünün, evde şekerle yapılan reçeller nasıl şekerlenmiyorsa sahte ballarda şekerlenmeden uzun süre dayanır)

 

           Organik bal içerisinde az miktarda da olsa su barındırdığından dolayı buzdolabında saklanmaz. Organik balın ”son kullanma tarihi” yoktur denilir. Bu yüzden uygun koşullarda uzun süre saklanabilir. Bunun nedenini de başta açıkladığımız gibi içinde mikro organizmalar barındırmadığından bozulması söz konusu değildir.

 

Bal alırken mutlaka üzerinde organik tarım ürünleri logosu bulunan ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Özellikle bal zehirlenmesine maruz kalmamak için organik olmayan balları tüketmek sağlık açısından da uygun değildir.

 

Son olarak 2 yaşın altındaki çocuklara bal, polen, arı sütü gibi ürün kullanımları çocukların sağlığı açısından uygun değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Bakliyatlarla Beslenin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply