Organik Beslenmenin Önemi

 

 

Günümüzde organik gıda bulmak oldukça zordur. Öyle ki neredeyse tükettiğimiz bütün meyve ve sebzeler hormonludur. Hal böyle olunca da hastalıklar artmış, insan yapısında bozulma meydana gelmiştir. Peki, organik beslenmek neden bu kadar önemlidir? Gelin hep birlikte organik beslenmenin önemini daha yakından inceleyelim.

 

Organik ürünler doğayı ve insan sağlığını korumakta çok önemlidir. Organik ürünler tarımın üretkenliğinin devamlılığını sağlar. Organik ürünler insan sağlığına dosttur.

 

Günümüzde hamile kadın ve küçük çocuklar için organik beslenmenin önemi gittikçe artmaktadır. Katkı maddesi, hormon, ilaç ve diğer kimyasallar kullanılmadan üretilen organik tarım ürünleri, standart ilaçlamalı yöntemlerle üretilenlere göre daha fazla mineral, vitamin, antioksidan içermekte bu da organik gıdaları diğer gıdalardan daha sağlıklı hale getirmektedir. Aynı zamanda antibiyotik kullanılmadan üretilirler.

 

Bu da bağışıklık sistemine katkıları da daha fazla olmasını sağlamaktadır. Diğer yandan yapılan bazı bilimsel çalışmalar, hormon ve ilaç kullanılarak yetiştirilen meyve ve sebzelerin, kanser, çocuklarda gelişme problemleri, beyin hasarları ve sinir sistemi sorunu risklerini artırdığını ortaya çıkarmıştır.

 

Organik olmayan gıdalar genelde pazarlarda manav reyonların da albenili görülen büyük, parlak meyve sebzelerdir. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu tür meyve sebzelerle oldukça sık karşılaşabilirsiniz. Ayrıca zaten büyük şehirlerde organik meyve sebze bulmak oldukça zordur. Bulunması bile organik gıdalar büyük şehirlerde oldukça pahalıdır.

 

Organik meyve ve sebzeler aslında diğer meyve ve sebzelerden ayırt edilebilir. Örneğin bir tarafta kalıptan çıkmış gibi görünen iri parlak meyve ve sebzeler var. Diğer tarafta ise daha küçük, şekilsiz meyveler ve sebzeler var. Sizce hangisi organiktir. Tabi ki de küçük ve şekilsiz olanı. Yani hiçbir ilaç, hormon almadan olağan bir şekilde direk topraktan alınanı organik meyve ve sebzeler pek de iç açıcı görüntüye sahip olmazlar. Fakat doğaldırlar. Hatta içlerinde küçük kurtçuklar bile olabilir.

 

Artık siz de organik sebze ve meyveler, organik gıdalar ile mi beslenmek istiyorsunuz? Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlıklarından endişe mi duyuyorsunuz? Sağlıklı olmak için organik mi beslenmek istiyorsunuz? Öyleyse artık bu o kadar zor değil. Sitemize göz atarak istediğiniz organik gıdalara çok kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Ürünlerimiz tamamen doğal ve organiktir. Tamamen güvenli bir şekilde organik meyve sebze satın almak istiyorsanız gönül rahatlığıyla sitemizden alışveriş yapabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Bal Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply