Organik Kuru Meyve Alırken Yanlış Tercih Yapmayın

 

 

Bir bölgede sıcak iklim meyvesi yetiştirilirken bir yerde soğuk iklim meyvesi yetiştirilebilen nadir ülkelerden birisi de Türkiye’dir. Türkiye’de organik kuru meyve olsun, organik yaş tabir edilen sulu meyve olsun aynı anda farklı bölgelerde yetiştirilebilmekte ve birbirlerinin pazarlarına da kısa sürelerde taşınabilmektedir.

 

Ülkenin farklı bölgelerinde yetiştirilen iklim çeşitliliğinin sebebi aynı anda ülkede yaşanan iklim çeşitlilikleri ile paralellik göstermektedir. Türkiye’nin bu özelliği şüphesiz jeomorfolojik özelliklerine bağlı olduğu kadar coğrafik bölge özelliklerine de bağlıdır. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesinin bir şehrinde karasal iklimde yetiştirilebilen bir iklim yetiştirilirken başka bir şehrinde ise pamuk yetiştirilebilmektedir. Bir bölgesinde organik kurum meyve tarımı yapılabilirken başka bir bölgesinde ise inorganik sulu tarım yapılabilmektedir.

 

Tarım kaynaklarının bu kadar yoğun olduğu bir ülkede tarımdan en üst seviyede verim alabilmek için de bazı uygulamaların olması kaçınılmaz olmaktadır. Bu uygulamalar özellikle seracılığın yapıldığı bölgelerde daha fazla gerçekleştirilmektedir. Seracılık yaparak yetiştirilen ürünlerin hem veriminin fazla olması için hem de mevsimsiz yetiştirilen ürünlerin olgunlaşmasının daha kolay sağlanması için bazı kimyasal ve biyolojik ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler ile üretilen organik kuru meyve orjinini yitirmekte ve inorganik hale gelmektedir. İnorganik ürün ise doğal olmayan ve organizmasına müdahale edilmiş ürün sayılmaktadır.

 

Hormanal dengesine müdahale edildiği gibi mevsiminde yetiştirilmediği için insan sağlığına da faydalı değil zararlı hale gelmiş ürünlerin satışı ise insanları büyük bir riske atmaktadır. Organik kuru meyve yetiştiriciliğinin seracılık faaliyetleri yolu ile olsun veya mevsiminde olsun olması gerektiği gibi yetiştirilmesi çok önemlidir. Çünkü doğal ortamında yetiştirilmeyen ürünler her ne kadar yüksek verimli olsa da gerçek değerlerinden arındırılmış olarak yetişmektedirler.

 

www.nuvebahce.com adresinde faaliyet gösteren internet sitesi organik kuru meyve satışı yapmaktadır. Sattığı ürünler doğal ortamında üretilmiş ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir madde kullanılmadan satıma sunulmuş ürünlerdir. Bu ürünleri kullanan insanlar organik olmayan ürünlere göre daha fazla protein ve vitamin alabileceğinden daha sağlıklı olacaklardır. Ürünler kaliteli, bozulmamış ve uygun ortamlarda pazarlanan, sağlık ve hijyen koşulları sağlanmış ürünlerdir

 

Bir önceki yazımız olan Organik Beslenmenin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply