Organik Mısır Dünyası

 

 

Gerek insan gerekse de hayvan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan mısır son zamanlarda tıpkı diğer ürünler gibi hızlı yetişmesi ve daha çok verim alınması için sağlıksız bir şekilde üretilmeye başlanmıştır. Organik mısır yetiştiriciliği bu noktada önemli bir yer tutmaya başlamıştır.

 

  1. Organik Mısır Üreticiliği Nasıl Yapılır?

 

Organik mısır üreticiliği aslında pek de yabancısı olmadığımız yani zaten bizden önceki neslin ürettiği tekniklerle üretilir. Bu doğrultuda öncelikle mısır üreticiliğinin yapılacağı bir arazi seçilir. Ondan sonra bu arazi mısırı ekimi için hazır hale getirilir. Önce arazi biraz kazılır. Belli süre bekletildikten sonra mısır ekimi yapılır. Tohumları toprağa atılmasından itibaren bir su sistemi oluşturulur.

 

Su ihtiyacı çok olan mısır ürünün kaliteli olması için yeteri sulama yapılmalıdır. Zaten mısır üreticiliği yapılan köylere gittiğinizde ve üreticisiyle konuştuğunuzda mısır sulamasının çok zor olduğunu anlatacaktır. Bu sulama için adam tutulduğunu ve bunların sadece mısırı sulamakla görevlendirildiğinden bahsedecektir.

 

Yeteri sulama ve güneşin etkisiyle olgunlaşan mısır taneciklerini vermeye başlayacaktır. Bu taneciklerin etrafındaki yapraklar sarardığında ise artık mısır biçilmek için hazır hale gelmiş demektir. Bundan sonra aşama ise mısırı biçme aşamasıdır. Şimdiki dönemde daha çok biçme araçları kullanılsa da daha geçmişe baktığımızda biçme işleminin insanlar tarafından yapıldığı görebileceğiz.

 

Tıpkı diğer bakliyatlar gibi özenle yetiştirildiğinde mısır da daha sağlıklı ve daha kullanışlı olacaktır. Günümüzde GDO’su değiştirilmiş ürünler piyasanın çoğunluğunu ele geçirmiştir. Yavaş yavaş bakliyata da göz koyan bu kimyasıyla oynama işlemi sağlıksızdır. Bütün bunlar dikkate alındığında organik olarak üretilen ürünlere ihtiyaç artmakta ve piyasada daha çok değer kazanmaya başlamaktadırlar.

 

Organik Mısır Nerde Satılır? Yararları Nelerdir?

 

Organik mısır organik ürün satan marketler bünyesinde satışa sunulmaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinden satış yapan siteler de diğer organik ürünler gibi mısıra ulaşmanızı sağlamaktadır.

 

Organik mısır; sağlıksız ürün değildir. Bu nedenle ileride ondan kaynaklanacak bir rahatsızlığı da size sunmayacaktır. Özellikle son yıllarda artan süt mısır tüketiminin de organik mısır kullanılması sağlık açısından çok önemlidir. Bu doğrultuda ele aldığımız organik ürün üretimi ve teşviki değer kazanmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Kuru Sebzeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply