Türkçe Bilgi

Organik Pirinç Seçenekleri ve Üretimi

 

 

Pirinç üretilecek olan alan/karık sürülür ve üzerine hayvani gübre serilir. Belli bir süre beklendikten sonra tekrar sürülen karıkta, gübrenin toprağa iyice karışması sağlanır. Daha sonra o alan belli bir yüksekliğe kadar su ile doldurulup, suyun belli bir seviyede kalması sağlanır. Ekim için hazırlanan karıklara bu aşamadan sonra çeltikler atılır. Kullanılan tohumların/çeltiklerin tamamı kendilerinin ürettikleri evladiyelik tohum olduğunu, dışarıdan tohum alımı yapılmadığını belirtti. Karıklara çeltik atıldıktan bir ay sonra filizlenip su yüzüne çıkmaya, iki ay sonra da yabanı ot ile ayırt edilmeye başlar. Pirinç üretimi sırasında karıktaki yabani otlar belli periyotlarda ayıklanır. Organik pirinç üretiminde yabani ot ayıklamanın çok zahmetlidir. Ekolojik üretim yapmayanlar bu yabani otları engellemek için çeşitli kimyasallar kullanırlar.

 

Pirinç hasadı oraklarla yapılarak demetler halinde bir araya toplanır. Sonrasında çeltiklerinin ayıklanması için, pirinç demetleri taşlara vurulur. Çeltikleri ayıklanan pirincin kuruması için çatıya serilmekte ve 15 gün bu süreç devam etmekteymiş. Bazı yerlerde yollara serilerek de kurutma işleminin yapılabildiği fakat rüzgâr ve kuşların sebebiyle yüzde yirmilik bir ürün kaybı oluşabilmekteymiş. Kurutma işleminden sonra pirinçler beyazlatma işlemi için değirmene götürülmekte. Yaklaşık bir buçuk saatlik öğütme işlemi sonrasında pirincin sofralarımıza gelmeye hazır olmakta.

 

  1. Organik pirincin faydaları

 

Günümüz küreselleşen dünyada hemen hemen her tarım ürününde kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Ancak bu kimyasal maddelerden bağımsız olarak organik bir şekilde üretilen ürünlere de rağbet günden güne artmaktadır. Bu ürünlerden biri olan organik pirinç hem bizim sağlımız açısından önemli hem de verdiği tat diğer pirinçlerden farklıdır. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan pirinç hemen hemen haftada 3-4 kez her evde pişen bir yemektir. Pilavı yapılan, dolmada kullanılan bu ürünü kullanırken sağlıklı koşullarda yetiştirilmiş olmasına ve kimyasıyla oynanmadığına dair inancımız olması önemlidir.

 

  1. Nerden temin edilebilir

 

Diğer bütün organik ürünler gibi hem özel organik ürünler satan marketlerden hem de bazı internet sitelerinden temin edilebilir. Ancak gene de güvendiğimiz yerlerden satın almamız daha doğru olacaktır. Soframıza gelene kadar ki sürecini bilmemiz de bu doğrultuda çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Organik Kuru Sebzeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın