Moda

Örtünmenin Adabı Ve Kuralları

tesettürDini bir terim olan tesettür, Müslüman kadınlarının dini gereğince örtünmesi gereken yerlerini kapatacak şekilde giyinmesidir. Dışarıdan bakıldığı zaman vücut kıvrımlarını belli etmeyen şekilde, kısa ve dar olmayan kıyafetler seçmesidir. Açık, kapalı veya tesettürlü diye halk arasında, bayanın dış görünüşünü anlatan kelimeler kullanılır.

 

Müslümanlık dinini, tam anlamıyla yaşamak, dini vazifeleri yerine getirmek isteyen, bir bayan kendi eşi hariç diğer erkeklere haram olduğunu, yapacağı bir davranış veya giydiği dar ve tahrik edici bir kıyafetin, karşısında ki erkeği etkileyebileceğini, bunun da dinen günah olduğunu bilmeli ve ona göre yaşamalıdır. Tesettür sadece başını kapatmakla yapılacak bir şey değildir. Bir kadının toplum içerisindeki hal ve tutumuna dikkat etmesi gerekir.

 

Oturup kalkmasını bilen, yüksek sesle konuşup ilgi çekecek duruma düşmeyen, dışarıda kahkaha atmayan, başını kapattığı halde dar ve içini belli eden kıyafetler giyinip, yüzüne makyaj yapanlardan olmaması gerektiğinin farkında olan, eşine sadık, yuvasına bağlı bir Müslüman kadını.

 

Evinin bereketini namazla sağlayan, vücudunu kapatıp, yüreğini sevgi ve imana açan, ahlaklı, tesettür kelimesinin hakkını veren bir Müslüman kadını olabilmektir, önemli ve kıymetli olan. Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek, hürmeti sunmayı bilmek, haklıyı haksızı görebilmek, ayıbı, günahı bilmek, yetimi gözetmeyi sevmek, almadan da vermeyi yeğlemek, düzgün yaşamayı hedeflemek, doğru giyinmeyi bilmektir, tesettür.

 

Erkeği tahrik etmeyecek biçimde giyinmek, edep yerlerini örterek, cinselliği çağrıştıracak gösterişli kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Göbek deliğinden diz kapağına kadar kadın bile kadına haramken ” bu erkekler içinde aynıdır. ” kadının tüm vücudunun erkeğe haram olduğu Müslümanlık dinine göre, giyinebilmek esas tesettür kelimesinin karşılığını verebilmektir.

 

Müslüman bir kadın dininin emrettiği gibi yaşamalı,5 vakit namazını kılmalı, mübarek ramazan ayında orucunu tutmalı, sadakasını vermeli ve sağlık, maddiyatı yerinde ise, yani imkânı varsa hacca gitmeli, o kutsal toprakları görmeli, orada tam da tesettür sözcüğünün manasını anlamaya yardımcı olacak şekilde giyinir, kadın ve erkek.

 

Vücutlarını bol giysilerle örterler. Başında örtüsü yani eşarbı, üzerinde uzun bol bir kıyafet, yolda yürürken vücuduna dönüp baktırmayacak, günaha girmeyecek kadar ırzını ve namusunu gözeten bir Müslüman kadını olabilmektir, tesettür.

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın