Örümcek Adam Serüveni

Marvel Comics tarafından oluşturulmuş dünyaca ünlü çizgi film kahramanıdır örümcek adam. Orjinal ismi Spider man’ dir. Hem beyaz perdeye uyarlanmış hem de çizgi film olarak gösterime girmiştir. Filmin içeriğinde Peter Benjamin Parker kimseye fark ettirmeden bir kurtarıcı olarak örümcek adam karakterine bürünür ve kahramanlık gösterileri sahnelenir. Herkesin süper kahramanı olur ve o bir kurtarıcıdır.

Çocukların gönüllerini kazanmış olan bu kahraman bugün çoğu çocuğun çantalarında, kıyafetlerinde, oyuncaklarında kendini gösteriyor. Bazı okul müsamerelerinde de örümcek adam kostümü kullanılarak oyunlar sergilenebiliyor. Genelde erkek çocukların vazgeçilmezi olan örümcek adam onların dünyasında önemli bir yer tutuyor. Örümcek adam ilk kez Marvel Comics’in “Amazing Fantasy” çizgi romanının 1962 yılında Ağustos ayında 15. sayısında ortaya çıkmıştır.

O günden bu yana da ilgi çeken, rağbet gören bir kahraman olarak varlığını devam ettirmektedir. Örümcek adam, özel güçlerine bürünmediği zaman “Daily Bugle” adlı ofisin foto muhabirliği yapan bir karakterini canlandırır. Malesef kendi meselelerine ve duygusal kişiliğinin sorunlarına özel güçleriyle bir faydaya ulaştıramayan, terzi kendi söküğünü dikemez in bir canlı örneğidir.

Nerede bir suç varsa orada yer alan çözüme ulaştıran da bir süper kahramandır aynı zamanda. Onun hayatında edinmiş olduğu en önemli ilke “Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” olmuştur. Bu doğrultuda kahramanlıklarını sergiler. Uçma özelliği vardır ve anında olay yerine ulaşır.

Bizlerin hayatında da örümcek adam öyle geniş yer alıyor ki her annenin oğluna almış olduğu bir örümcek adam kostümü mutlaka oluyor. Örümcek adam kostümlerinde genelde kapüşon kısmı fermuarlı olup yüzünde kapanmasını sağlıyor. Göz kısımları şeffaf bir naylon ile kaplıdır. Çocuklar kendilerini kahraman gibi hissedip sağ ellerini havaya kaldırarak evin içerisinde süper kahraman örümcek adam gibi gezinirler. Bu onlara tarifsiz bir mutluluk sağlar.

Bugün örümcek adamın giymiş olduğu kostüm bir çok kostüm mağazasında ya da internet sitelerinde satışa sunulmakta. İnsanlar kolaylıkla sahip olabilmekte. Örümcek adamın bu kadar popüler olması ve zaman geçse de herkeste bu kadar güzel etkiler bırakması büyük bir başarı göstergesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Batman Kostümü Bir Ayrıcalıktır başlıklı makalemizde Batman kostümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply