Osmanlı’dan Günümüze Ferace

Ferace Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan Türk kadınlarının çarşaf giymeye başlamadan önce giydiği, yakası olmayan, uzun kollu, geniş, siyah renkli uzun montu anımsatan, yerlere kadar uzanan günlük hayatta sokakta giyilen kadın giysisidir. Günümüzde halen batıda ve Anadolu’da köy kadınları tarafından ferace giysisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Feraceyi Osmanlı zamanında dervişler, şehzadeler, Saray’da bulunan alimler de ferace giymekteydi. Fantezi, sof ve çuha kumaşlarından yapılmaktadır. İlk zamanlarda öküz bezinden ve pamuklu kumaştan yapılmaktaydı. Cep kısımlarına ve yaka tabir edilecek yerlerine isteğe göre işlemeler yapılmaktadır. Ferace kelimesi Arapça’dan gelmektedir. Arapça’da ”ferahlatmak, yarmak, açmak” gibi farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

 

           Ferace her ne kadar kadınların giydiği bir giysi olarak bilinse de, tarihsel sürece baktığımızda Abbasiler ülkesinden bu yana hemen hemen bütün İslam ülkelerinde devlet adamlarının, ulemaların bu giysiyi kullandıkları görülmektedir. Osmanlı Devleti’nde de 15. yüzyıldan itibaren, Osmanlı Devleti’nin çöküş dönemine kadar kullanılmıştır. Selçuklu Devleti’nde ve Osmanlı Devleti’nde bu giysi Müslümanlar ve gayri Müslümanların ayrılması için önemli bir etkendi.

 

Müslümanlar, kırmızı, mavi, yeşil, siyah gibi renkler kullanırken, Müslüman olmayanlar ise çok daha açık renk giysileri tercih ederlerdi. Günümüzde ferace’ye değişik anlamlar yüklenmektedir. Ferace ‘nin bir elbise olduğunu kabul eden kesim vardır. Ancak bu giysi, içerisine giyilen giysileri örtmek için kullanılan bir üst giysisidir. Mekke ve Medine’de hac ibadetlerini yerine getiren kadınlar, bu giysiyi giyerek sıcak havanın olumsuz şartlarından kendilerini önlemeye çalışmaktadırlar.

 

 Feraceler hakkında genel bilgiler:

Feracenin kullanım olarak rahat olması özelliği ile bayanların bu giysiyi tercih etmelerindeki en başlı sebeplerden biridir. Bu giysi, köylerde tarlalarda çalışan kadınların rahat hareket etmeleri ve sürekli olarak evlerine giriş çıkış yapmalarından dolayı ”giy, çıkart” kısmı basit olduğundan sıklıkla tercih edilen giysi olmuştur.

Feracenin kadınlar için önemi büyüktür. Bu giysi, kadının bütün bedenini kapatır. Dış giyim ürünü olan feracenin vücut hatlarının belirginleşmesini örttüğü için kadınların gündelik hayatını daha rahat bir şekilde geçirmesine yardımcı olmaktadır. Feracenin kumaşları Dünya genelinde çok az ülkede üretilmektedir. Saloon isimli marka, bu giysi kumaşını üreten ilk firmadır. Bu kumaş kişiyi serin tutar, kolay kolay buruşmaz, yıkama yapıldığı zaman ütü yapılmasına gerek yoktur. Dayanaklı bir kumaş olması, kadının üzerinde şık durması, yıkamalara karşı dayanıklı olması, yıkandığında renginin solmaması kumaşın en önemli özelliklerindedir.

Günümüzde feracenin kullanımı çok fazla yaygınlaştığı için bu giysinin ayrı renkte modelleri çıkarılmakta, pullarla işlenmekte, elle nakış dokuma yapılmaktadır.

Tek parça olmasından dolayı kadınların kıyafet kombini yapmak gibi derdi de kalmamıştır.

Ferace kullanımının yaygınlaşması ile özel günler için ayrı ayrı feracelere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Düğünlerde, dini ziyaretlerde, günlük kullanımlarda olmak üzere ayrı ayrı üretimleri yapılmaktadır. Günümüzde genç bayanlar bellerini kapsayan, ayrıca eklemeler yapılan feraceleri tercih etmektedirler. Bu yüzden üreticiler, bu talepleri de göz önüne alarak üretimlerini yapmaktadırlar. 5 vakit namazını kılan kadınlar için bu giysi, rahat namaz kılmak için giyilmektedir. Feraceler, çift dikişli üretilerek, iki tarafı da giyilebilir duruma getirilebilir. Böyle bir durumda ön tarafının kirlenmesi ile feracenin diğer kısmı ön yüzüne giyilerek olumsuz durumlarda giyilebilmektedir.

 

Feracenin dikimi için kumaş seçimi önemlidir. Her kumaş bu giysiye uygun değildir. Bu minvalde Türkiye’deki en kaliteli ürünü Altınyıldız firması yapmaktadır. Günümüzde üretimi yapılan ve satışa sunulan kumaşlar parlak, saten kumaş olarak boy göstermektedir. Feracelere boyama yapılmamaktadır. Ancak solması halinde feracelere boyama işlemi uygulanabilir.

Tüm ferace ve tesettür giyim modelleri için tıklayınız: https://www.modaselvim.com/

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags:

Leave a Reply