Para Cüzdanları Nedir

Cüzdan, içinde para, nüfus cüzdanı, kimlik kartları, ehliyet, ruhsat, önemli evrak, taşıdığımız, ceplerde taşınan küçük çantalardır. Kullanım amaçlarına göre çeşitli şekillerde üretilmektedirler. Bazı cüzdanlar içinde birçok bölme barındırırlar. Bunlar kart taşımak amaçlı üretilenlerdir. Bazılarında bozuk paraların bile konulabileceği bölmeler bulunabilmektedir.

 

Düşmesinden korktuğumuz bazı evrakları taşımak için fermuarlı olanları da bulunmaktadır. Cüzdan deri, suni deri, muşamba, sert kumaş, gibi malzemelerden yapılmaktadırlar. Şekil olarak da çeşitleri çoktur. Hanımlara ve beylere özel olarak değişik şekil ve renklerde üretilmektedirler. Kişinin karakterini yansıttığı için giydiğimiz elbiselerle uyumlu olması gerekmektedir.

 

Kadınların aksesuarları erkeklerinkinden daha çeşitli olduğundan, cüzdan erkeklerin kullandığı sınırlı sayıdaki aksesuarlardan bir tanesidir. Bunun için erkekler cüzdan seçerken kadınlara nazaran daha dikkatli davranmalıdırlar. Aldığımız cüzdanı uzun bir zaman kullanmak istiyorsak tercihimiz deri cüzdandan yana olmalıdır.

 

Cüzdanlar Pahalı Bir Aksesuar Mıdır?

 

Ekonomik durumumuza göre değişik cüzdanlar üretilmiştir. Eğer zenginsek deriden üretilmiş olanları tercih edebiliriz. Orta gelire sahip olanlar, muşamba ve buna benzeyen maddelerden üretilen cüzdanları tercih edebilirler. Gelirimiz düşük ise kumaştan yapılanları alıp kullanabiliriz. Yani cüzdan fiyatları 5 lira civarında başlayıp 250 TL, hatta 500 TL‘ye kadar yükselebilmektedir.

 

Para Cüzdanlarının Hangi Modelleri Vardır?

 

Değişik modellere sahip para cüzdanlarına örnek verecek olursak; 5 kartlıklı, 7 kartlıklı, 8 kartlıklı, 9 kartlıklı, 10 kartlıklı, 12 kartlıklı, 14 kartlıklı, bozuk paralıklı, deri kartlıklı, fermuarlı, gizli bölmelilerdir

 

Kaynak: www.kravatkolik.com

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply