Ev tekstili

Pike Ve Nevresim Takımı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaliteli bir uyku herkesin ilk isteklerinden biridir. Bunun için birçok kişi çeşitli noktalar dikkat etmekte fakat pike ve nevresim takımı seçimi çoğu zaman atlanmaktadır. Pike ve nevresim takımı birbiri ile benzerlik gösteren ürünlerdir. Nevresim takımı ile pike takımı arasındaki en büyük fark nevresim takımının hemen her mevsim serilebilmesidir. Pike takımı ise genellikle yazları kullanılmaktadır. Her iki üründe yatakların kapatılması için kullanılmaktadır. Yataklar ile doğrudan bağlantılı olan bu iki ürünün doğru seçilmesi uyku kalitesi açısından son derece önemlidir. Yalnızca kalitesiz kumaşlarda bir nevresim takımı üzerinde uyumak bile uyku kalitesini büyük oranda etkileyecektir. Bu gibi problemlerin oluşmaması için bazı önemli noktalara dikkat edilmeli nevresim ve pike takımı o doğrultuda seçilmelidir.

 

Pike takımının avantajları

 

Pike, farklı bir kumaşa sahiptir. Yazın klasik nevresim takımlarının yerine pike kullanılmasının başlıca sebebi kişiyi serin tutması ve rahat ettirmesidir. Tabi ki bu durum 0 pike olan takımlar için geçerlidir. Ucuza satılan pike takımı modelleri serin tutmanın aksine kişinin terlemesine yol açacak ve uyku kalitesini bozarak kişinin iyi bir şekilde dinlenmesini önleyecektir.

 

Nevresim takımı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

 

           Nevresim takımı alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kumaştır. Model ve tasarım faktörleri daha sonradan gelmektedir. Satın alınacak nevresim takımının kaliteli ve yumuşak bir kumaşa sahip olması son derece önemlidir. Pamuklu nevresim takımları yaz ayları için idealdir. Kumaş seçimi yapıldıktan sonra sıra model seçimine gelmektedir. Model seçiminde dikkat edilmesi gereken tek nokta odanın dekorasyonudur. Nevresim takımı diğer eşyalar ile uyumlu görünmelidir.

 

Nevresim takımı kumaşları

 

Kumaş açısından oldukça çeşitli olan nevresim takımları birçok farklı malzemeden yapılabilmektedir. Bunlardan en çok tercih edilenleri pamuk ve bambu içerikli kumaşlardır. Bu iki kumaş türü nevresim takımının kişiyi terletmesini önleyecektir. Bunun yanı sıra polyester ağırlıklı kumaşlardan yapılan nevresim takımlarının satın alınması son derece risklidir. Bu tarz nevresim takımlarının terleme yaptığı ve uyku esnası da rahatsızlık yarattığı bilinmektedir.

Kaynak: miraykaya

Bir önceki yazımız olan Yeni Sezonun Nevresimleri Çok Sevilecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın