Rahat Bir Oturma İçin Koltuk Takımları

Üzerine oturup rahatlamak ve yorgunluğun giderilmesi için tasarlanmış eşyalara koltuk denir. Kelime anlamıyla oturmayı kolaylaştıran, kolların dayanması için tasarlanmış ve kol kelimesinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir yapıdır.

 

Her evde ihtiyaç duyulan koltuk takımları yaygın kullanımda olan mobilya grubudur. Takımlar ikili ve üçlü ünitelerden oluşmaktadır. Ayrıca takımlar bir adet üç kişilik, iki adet iki kişilik, iki adet tek kişilik koltuklardan oluşur. Genelde toplam dört parçadan tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra koltuklarda kullanılan kumaşlar, düz kumaş veya tercihinize göre desenli olabilir.

 

Koltukların tercih edilmesinde istediğiniz zaman farklı bir dekorasyon sağlayabilmeniz büyük önem taşımaktadır. Kullandığımız bazı eşyalar üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayız ama koltuklarda bunu sağlamak mümkündür. Örneğin; evinizin boyasını değiştirdiniz. Zamanın büyük bir kısmını geçirdiğiniz koltuklarınız ise gözünüzü yoruyor ve renkler arasında büyük bir farklılık var. İstediğiniz desende koltuk yüzlerini değiştirebilirsiniz.

 

Huzurlu ve rahat olan bu koltuk takımları imalatında öncelikle, iskelet, kolon, sünger, elyaf, kumaş kullanılmaktadır. İyi bir takımın ilk olarak iskeletinin kaliteli olması gerekmektedir. Farklı birçok ağaç çeşidinden iskelet elde edilebilir. Dayanıklı ve uzun ömürlü olması için diğer kullanılan malzemelerinde özenle seçilmesi gerekir. Farklı görünüşler ortaya koymak için yapılan mobilyalarda bazen görünür ağaç kısımları bırakılır. Bu kısımlara renk ve parlaklık vermesi için cila yapılır. Cila bir boya çeşididir.

 

Yeni bir takım alınacağı zaman boyutlarına ve işlevselliğine de önem verilmelidir. Öncelikle hangi ölçülerde ve ne tarz bir mobilya olduğuna karar vermelisiniz. Odanızda ne kadar yer kaplayacağı ve şekli önemlidir. Oturma odalarında genelde desenli renklerde koltuklar seçilmelidir. Salonlarda ise koyu renkler, bej ve kahve tonları kullanılmalıdır. Bunun sebebi ise mekâna daha farklı bir hava yansıtmaktır.

 

Koltuk seçimlerinizde eğer takımınızda yastık varsa fermuarlı tercih edilmesi daha uygundur. Çünkü fermuarlı seçim yaparsanız yıkanabilir. Salonlarda kullanılacak kumaşlar tek renk ve koyu olursa daha elit görünür ve aksesuarlarınız ön planda olur. Ayrıca yalın ve sade modellerin modası uzun ömürlü kullanım sağlanır. Konforlu ve rahat takımlarda sevdiklerinizle beraber uzun zaman geçirebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bir Genç Odası Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde genc-odalari hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply