Teknoloji

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive kelime anlamı olarak duyarlı, hassas, uyumlu, esnek kelimelerine karşılık gelir. İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkan responsive tasarım; adını web tasarımcı Ethan Marcotte’un koymasıyla almıştır. Marcotte 2011 yılında yazdığı kitapta bu tasarım tekniğini teorik ve pratik olarak açıklamış, nasıl kullanılacağı konusunda bilgiler vermiştir. Bu tarihten itibaren bu tasarım şekli son yıllarda oldukça adından sıkça söz ettirmekle birlikte ülkemizde de oldukça popüler bir hal almıştır.

 

Konuyla ilgilenenlerin aklındaki en belirgin soru responsive tasarım nedir sorusudur. Bu tasarım; ilgili web sitesine mobilden ya da tablet gibi cihazlardan girildiğinde site içindeki yazıların ve resimlerin ekranın büyüklüğüne göre yeniden şekillenmesi temeline dayanır. Böylelikle farklı bir cihazdan web sitesine girildiğinde web sitesi içerikleri ekrana tam olarak oturur. Yapılan bu tasarımda, tasarımın farklı ekran çözünürlüklerine uyum sağlaması amaçlanmıştır.

 

Responsive Tasarım Kullanımı ve Avantajları

 

Günümüzde pek çok web tasarımcısının sıklıkla tercih ettiği bir tasarım türü olan responsive tasarım, mobil uygulamalara göre daha uygun maliyetlidir. Bir web sitesini mobilden ziyaret etmek için yeni bir mobil site oluşturmaya gerek yoktur ve IOS ya da Android uygulaması yazılması gerekmez. Tüm bu avantajlarının yanında responsive tasarımla oluşturulmuş web sitelerini ziyaret eden ziyaretçiler siteyi görüntülerken zorluk çekmezler.

 

Ziyaretçilerin web sayfasında gezinirken okumak istedikleri bölüme zoom yapmalarına gerek kalmaz ve bu sayede zoomlanan sayfayı kısıtlı görme sorunu ortadan kalkar. Sitelerde en büyük kullanım sıkıntısı yaratan menüleri gezmek oldukça kolaylaşır ve menüler şekil değişikliğiyle genelde üstte çıkacak şekilde biçimlendirilir. Genel olarak ziyaretçilere daha kolay ve kullanışlı bir web sitesi ziyareti sağlamaktadır.

 

Mobilden yapılan web sitesi ziyaretlerinin son yıllarda %25 seviyelerine çıktığı ve daha da artacağı düşünülürse responsive tasarım daha da ilgi çekecek gibi görünüyor. Alanında uzman bir web tasarımcının yapacağı responsive tasarım sayesinde ziyaretçiler, ziyaret ettikleri sayfalarda daha kullanışlı ve keyifli bir gezinme şansı yakalayabiliyor. Bu da responsive tasarımın uzun bir süre trend kalacağını gösteriyor. Biz de Ajanstek ekibi olarak uzman kadromuzla yüzlerce müşteriye bu imkanı sağlıyor, projeleri başarıyla tamamlıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Modaselvim SEO'cusu Kim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın