Saç Bakım Ürünleri Seçimi

 

Saçlar görselliğimizi tamamlayan en önemli güzellik aracıdır. Ne kadar güzel bir cilde ya da kıyafete sahip olursanız olun, cansız ve mat bir saça sahipseniz görselliğiniz pek bir şey ifade etmez. Bu nedenle saçlarınıza gerekli özeni göstererek, saç bakım ürünleri kullanımları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Saç bakım ürünleri konusunda tercih yaparken, genellikle ürün fiyatı ve daha önce kullanmamız, kararlarımızda etkili olmaktadır. Fakat bilmemiz gereken şu ki, saç bakım ürünleri kullanım amaçlarına göre temizleme yapmak, bakım yapmak ve şekillendirmek amacıyla kullanılır. Eğer seçtiğiniz bakım ürünü bu işlevleri yapmıyorsa, mutlaka farklı saç bakım ürünleri kullanmalısınız. Uygun fiyatına aldanıp saç bakım ürünlerinde, bilmediğimiz ürünleri kullanmak pek doğru değildir. Geri dönüşü olmayan hasarlar ve kelliğe kadar gidebilecek problemlere yol açabilir. Bu nedenle seçimlerinizde mutlaka bakım ürünü içeriğini dikkatlice okumalı ve saçlarınızda yıpranmalara neden oluyor ise ürünün kullanımı bırakılmalıdır.

 

 Saçlarımızın İhtiyaç Duyduğu Şampuan

 

Bir şampuanın tek amacı saçı temizlemek olmamalıdır. İçerisinde bulundurduğu saç vitaminleri ve yağları ile de bakım yapmalıdır. Bu nedenle saçın ihtiyaç duyduğu besinleri içerisinde bulunduran şampuanlar seçmeye özen gösterin. Saç tiplerine göre de çeşitlenen şampuanlar, saça gerekli bakımı sağlamadığı sürece pek bir şey ifade etmemektedir. İnce telli saçlar ya da çabuk yağlanan saçlar gibi farklı çeşitleri bulunan şampuanların doğru seçimi de saçlarınıza bakım yapmak açısından doğru olacaktır. Saçınız için gerekli tüm bakımı bir şampuandan beklemekte çok doğru değildir. Gerekli yağlar ve serumlar ile ihtiyacınız olan tüm bakımı kendiniz yapabilirsiniz.

 

 Saç Bakım Kremleri ve Kullanımı

 

Saç bakım ürünleri saçları yumuşatma açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bazı kremlerin maske olarak da kullanımı saçın beslenmesini sağlayarak, bakım yapmaktadır. Saç kremleri yaklaşık saçta 5 dakika bekletilerek, iyice durulanmalıdır. Saç diplerine kesinlikle kremi uygulamayın. Çünkü ne kadar iyi durulama yaparsanız yapın, kremin saç diplerinde kalıntı şeklinde kalması ilerde saç dökülmelerine neden olabilir. Ayrıca iyi durulanmayan saç, kremin etkisiyle daha çabuk yağlanacaktır. Bu nedenle hem yumuşaklık veren hem de parlaklık kazandıran saç kreminin, işlevini yapabilmesi için doğru kullanımı çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Herkes İçin Bakım başlıklı makalemizde Saç bakım ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply