Moda

Saygının Simgesi Midir Papyon?

papyonKravat ve papyon nedense medeniyet çerçevesi adı altında saygı ifadesini bize hatırlatmaktadır. Ufak bez parçasının bu kadar hayatımıza girmesi ve kendine büyük bir yer bulması şaşırtıcı değil tabi ki. Erkeklerin kullandığı bu aksesuarlar günümüz genç kızlarının da vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Düğünlerde, resmigeçitlerde, önemli günlerde, yemeklerde ve iş hayatımızın çeşitli yerlerinde herkesin kullandığı bir boyun bağıdır.

 

            Papyon Fransızca dilinde kelebek anlamına gelen Papillion kelimesinden ortaya çıkmıştır. İlk olarak 1763 senesinde İngiliz kraliyet ailesinden II. Corrock Josepth tarafından bir davette kullanılmıştır. Kelebeğe benzeyen şekliyle lastik ya da çengel ile yakaya tutturulan bir kumaş parçası, diğer bir adıyla kravat çeşididir. Çoğunlukla siyah renkte kullanılan papyon artık rengârenk çeşitleriyle de bu piyasayı renklendirmiştir. Osmanlı zamanında da kullanılan papyon, o zamandan bu zamana kadar değişmeden kullanılmaya devam etmektedir.

 

papyon2Günümüzde çeşitli kumaşlardan bu ürüne ulaşmak mümkündür. Saten, keten, rugan, ipek, kadife, ahşap ve pleksi vs. bu ürünün üreticileri değişik konseptler yaratarak piyasayı hareketlendirmeyi hedeflemektedir. Pantolon askısı, cep mendili ile birlikte set halinde satılabilir. Ayrıca papyonları lüks mağazalardan ya da giyim evlerinden almak mümkündür. Aynı zamanda özel olarak istediğiniz kumaş ve renk kullanılarak diktirilebilir.

 

Klasik papyonların ölçüleri ayarlanabilir şekildedir fakat ortalama olarak erkeklerin boyun genişliği göz önünde bulundurularak boyutu 11×5,5 cm şeklinde tasarlanmıştır. Yıkanabilir veya ıslak bir bez yardımıyla silinebilir. Tarzına farklılık katmak isteyen erkeklerin sıkça tercih ettikleri papyonlar örgülü, desenli ve düz şeklinde seçim yaptırıyor. Genelde Rugan iskarpinleri ile kombin edilir. Her renk takım elbise ile giyilir. Fakat en çok kullanılan yer tabi ki smokin takımdır. Resmi giyim olarak bilinen smokin günlük hayatımızda çok giyilen bir elbise türü değildir. Papyon normal gömlek üzerine takılan bir parça değil gömlek için üretilmiş bir üründür. Normal yakalı gömleklerde kullanılması hem zor hem de çirkin bir görüntü oluşturacaktır.

 

Marka ve Modeline göre bu ürüne 10 TL ile 500 TL arasında bir ücret ödeyerek sahip olmak mümkün. Tabi ki kaç kere takacağınız ve maddi durumunuz bu ürüne vereceğiniz ücretini kafanızda belirmesine yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın