Moda

Şıklık Ayrıntılarda Gizlidir

 

Erkek olarak şıklığımızı tamamlayacak en önemli aksesuarlardan biri kol düğmesidir. Bayanlar kadar aksesuar çeşidine sahip olmayan erkekler için şıklıklarında fark yaratma yolu küçük ama önemli ayrıntılardan geçmektedir. Takım elbise giydiğimiz zaman, kravat, ayakkabı, gömlek ve saat uyumu önemlidir. Ama en az onlar kadar önemli olan ve fark yaratacak olan detay bence kol düğmesi kullanımında gizlidir.

Kol düğmesi kullanılabilmesi için kolları manşetli bir gömlek kullanılması gerekmektedir. Eskiden sadece özel zamanlarda, özel günlerde kullanılan kol düğmeleri artık günlük yaşantımızda da şıklığın bir parçası olarak kendini göstermektedir.

Edinilen bilgilere göre kol düğmesi modanın başkenti sayılan Fransa’da kullanılmaya başlanmıştır. 16. yüzyılın sonlarında kullanılmaya başlanan kol düğmesi günümüze kadar gelmiştir. O dönemlerde zenginlik ve soyluluk simgesi olarak görülen kol düğmeleri değerli madenlerden üretilmiş (altın, gümüş) ve çeşitli değerli taşlarla (elmas, pırlanta) süslenerek kullanıma sunulmuştur. Daha sonra 20. yüzyılda Amerika’da yaygınlaşan kol düğmeleri oradan da bütün Dünya’ya yayılmıştır.

Erkekler için saatten sonra ikinci önemli aksesuar sayılan kol düğmesi seçimi nasıl olmalıdır? Kol düğmesi seçerken öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken nokta kullanacağımız kravatın rengidir. Uyumlu renkler tercih etmemiz şıklığımızı tamamlamaya yardımcı olacaktır.  Eğer kravat kullanmayacaksak giyeceğimiz gömleğin rengini baz alarak kol düğmesi seçmemiz gerekmektedir.

Dikkat etmemiz gereken ikinci nokta ise kullanacağımız kol saatidir. Kullanacağımız saat ile kol düğmesinin metalinin aynı olması bütünlük sağlayarak estetik açıdan göz doyurucu bir tablo ortaya çıkaracaktır. Eğer mümkünse kemer tokamızın da aynı renk metalden kullanmamız tam anlamıyla bir bütünlük sağlayacaktır. Eğer sadece beyaz bir gömlek kullanacaksak, kol düğmesini ceketimizin rengine uygun olarak seçebiliriz.

Günümüzde çok fazla tasarım çeşidine ve ürün yelpazesine sahip olan kol düğmeleri ilk örnekleri gibi sadece düğme tasarımı şeklinde olmayıp isteğe göre özel olarak da üretilmektedir. Erkeklere alınabilecek hediyelerin başında gelen kol düğmeleri şıklık katmanın yanında prestijli bir görünüme de sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

Kol düğmeleri günümüzde tasarımlarıyla birçok anlam ifade etmekte ve kişiye özel mesajlar da barındırmaktadır. Sizler de esprili, çağdaş, geleneksel ya da mesleki özellikleri niteleyen kol düğmelerinden seçerek şıklığınıza hem kişisel özelliklerinizi hem prestij katmayı başarabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın