SİVİLCE OLUŞUMU

Sivilceler, her kişinin hayatı boyunca mutlaka 1 kere bile olsa karşılaştığı bir problemdir. Bu durum özellikle dönemsel meydana gelip, erkeklerde bayanlara oranla biraz daha ağır geçebilmektedir. Bu da erkeklerin ergenlik dönemlerindeki hormon seviyelerinin sürekli değişiklik göstermesidir. Kadınlar ise adet dönemlerinde genellikle rastlamakta olup, belli bir süre sonunda normale dönerler. Tabi ki her cilt sorunsuz olacak değildir. Bazı cilt tiplerinde meydana gelen sivilceler kısa sürede yok olmayabilmektedir.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi erkeklerde 12 ve 25 yaş arası dönemde meydana gelen sivilce akne oluşumları tedavi edilmezse ciltte kalıcı olarak izlere sebep olabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlara fırsat vermemek için mutlaka dermatologlar ile görüşülüp, doktor tarafından verilen tedavi yöntemleri ile tedavi edilmelidir. Asla kulaktan dolma bilgiler ile ilaç ya da krem kullanımı gerçekleştirilmemelidir. Aksi halde asla düzelmeyecek kalıcı hasarlara neden olabilir. Sivilceler görüntü açısından kişileri rahatsız eden bir cilt rahatsızlığıdır. Ölümcül ya da tehlikesi olan bir cilt problemi kesinlikle değildir. Ancak kişilerin sosyal hayatlarını oldukça olumsuz etkilediği için, mutsuzluk yaratmaktadır.

Son olarak sivilceler genellikle yüz, boyun ve sırt gibi bölgelerde daha yoğunluktadır. Bu nedenle tedaviler genellikle bölgeseldir. Ağız yolu ile kullanılan ilaçlardan çok kremler tercih edilmektedir. Üstelik bilimsel açıdan da teknolojinin ilerlemesi ile daha kısa sürede sivilce oluşumları önlenebilmekte ya da sivilce tedavileri oldukça basit yöntemler ile yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan MİGREN VE BOTOKS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply