SİVİLCELERE ÇARE BESİNLER

Sivilce oluşumunda en önemli etkenlerden birisi şüphesiz ki beslenme alışkanlıklarımızdır. Aynı zamanda beslenme da yanında streste olunca, ciltte meydana gelen sivilceler kaçınılmaz bir hal almıştır. Eskiden sadece ergenlik dönemlerinde meydana gelen dönemsel sivilce olumları, artık stres ve yorgunluk yüzünden yaş farketmeden her ciltte baş göstermektedir.

Özellikle değinmemiz gereken bir konu var ki, bu da beslenme alışkanlıklarımızdır. Sivilcelerin meydana gelmesini önlemek ya da kısa sürede lekesiz bir şekilde yok etmek istiyorsanız, mutlaka, şeker, tuz, yağ ve alkolden uzak durmalısınız. Sivilceler zaten fazla yağın, cilt altında birleşerek dışa vurumu ile meydana gelen problemlerdir. Bu nedenle ekstra yağ tüketimi geçmelerinden çok, daha da çoğalmalarına sebebiyet verecektir.  Sivilce oluşumlarını engelleyebileceğiniz bazı önemli ipuçları vermek isterim. Cildimiz kendisini koruyabilmek için, bazı minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekir ise, sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların ya da kozmetik kremlerin içerisinde A vitamini bulunmaktadır.  Bu durum zaten sivilce tedavisinde vitaminlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Tüm bu bahsettiklerimizin yanı sıra, havuç, salatalık, ıspanak, kavun vb. çok fazlaca içerisinde A vitamini bulundurmaktadır. Bu nedenle ne kadar çok tüketilirse o kadar iyi olacaktır. Kısacası sivilce oluşumları ya da tedavisinde mutlaka dikkatli beslenmeli ve stresten uzak bir yaşam sürmeliyiz. Ancak günümüz şartlarında yorgunluk ve stres olmazsa olmazlarımız arasında yer aldığından, bize düşen bol bol vitamin içeren besinler tüketmek…

Bir önceki yazımız olan SİVİLCE OLUŞUMU başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply