Moda

Sözde Tesettür Ve İslami Tesettür Arasındaki Farklar

Tesettür İslamiyet dininde bayanların örtünmek amaçla seçtiği giyim şeklidir. İslamiyet dininin emir buyurduğu örtünmek günümüzde tesettür kavramı olarak bilinmektedir. Tesettür giyim İslamiyet’te büyük önem taşımakla beraber belli ölçüleri olan bir giyim şeklidir. İslami tesettür ile tesettür arasında büyük farklar olmakla birlikte asıl olan şüphesiz ki İslami tesettürdür. Onurlu ve ahlaklı bir din olan İslamiyet hanımlara kapanmayı buyurmuştur. Onlarda dininin buyruklarına uygun birer kul olmak için örtünmüş yani tesettür altına girmişlerdir.

 

Ne yazık ki güzel bir ümmetin dini olan İslami tesettür günümüzde İslamiyet’in koyduğu kuralların çok dışına çıkmış ve tesettür kavramında iki başlılık ortaya çıkmıştır. Bir tarafa dinin ve Yüce Allah’ın huzurunda kul olmak için kapananlar diğer tarafta ise tesettürü modaya göre yaşayanlar ortaya çıkmıştır. Tesettür son zamanlarda çok fazla tercih edilmeye başlamış ve tesettür adı altında birçok tasarım tarz ve model de kıyafetler piyasaya çıkmıştır.

 

Tesettür giyim için özel markalar olmakla beraber kalite ve fiyatta oldukça artmıştır. Kıyafetlerdeki bu kalite ve gösteriş ise birçok insanı cezp etmiş ve sözde tesettüre itmiştir. Oysaki tesettür denince artık İslamiyet’e uygun tesettür görmek oldukça azaldı. Gerçek tesettür uzuvları göstermeyecek kadar özenli, Avret mahallini örtecek seviyede uzun ve vücudu sarmayacak seviye de bol olmalı ki İslamiyet’e uygun olabilsin.

 

Günümüz şartlarında tesettür diye anılan pantolon üzeri tunik, rengârenk şallar ve takılar gerçek tesettür olmamakla birlikte tesettüre sürülmüş bir lekeden ibarettir. Tesettür demek ilgi çekmeyen göze batmayan demektir. Günümüzde ise bu durum ne yazık ki tam tersi bir hal almış ve tesettürlü bayanlar özellikle ilgi alanı olmuştur.

Bu durum gerek kıyafetlerdeki kalite ve gösterişten gerek renk uyumu ve tarz giyimlerden ortaya çıkmıştır. Saçı açık pantolon giydiği halde yürüyen bir bayan dikkat çekmezken tesettür adı altında sözde kapandığını iddia eden bayanlar 10 metre karşıdan fark edilebilmekte ve buna fırsat vermektedir. Kısacası İslamiyet dininde böyle bir tesettür söz konusu değildir ve olamaz.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın