Tesettür Abiye Nedir

 

Y.G.S - Önü Broşlu Kuyruklu Balık Abiye YGS5045 Siyah (1)İslam dininde kadın için örtünme anlamına gelen tesettür, Arapça ”setr” kelimesinden türemiştir. Başka bir deyişle erkeklerin ve kadınların İslam dinince belirtilen vücutlarının avret mahalli sayılan kısımlarını göstermemeleridir. Kişilerin yaşları, yaşama biçimleri, kültürleri, örf ve adetleri, ahlaki görüşleri, cinsiyetleri, zevkleri, ekonomik durumları onların giyinme, örtünme şekillerini büyük ölçüde etkilemekte ve biçimlendirmektedir. İslam ülkelerinde kadınlar için çok önemli bir kültürdür. Din ve inançtan gelen bir kültürdür ve gerçekten Müslüman olan bir kadının yerine getirmesi gerektiği bir durumdur.

 

Kadınların düğün, nişan, sünnet, kına, mezuniyet gibi özel günlerinde tercih ettikleri kıyafetlere ise abiye denilmektedir. Nasıl ki tesettürlü giyimi tercih etmeyenler için abiye çeşitleri bulunuyorsa, tesettürlü giyim tarzını benimseyen kadınlar için de abiye çeşitleri bulunmaktadır. Genelde bu giyim tarzını seçen kadınların kıyafetleri vücut hatlarının görünmesini engelleyen kıyafetlerdir. Tesettür abiye de tesettürlü kadınların günlük elbiseleri gibi tasarlanmış abiye türüdür. Genellikle uzun, bol ve sade modelleri bulunan tesettür abiyenin gösterişli, renkli modelleri de bulunmaktadır. Tesettür abiye giyinen kişiler kendi tarz ve zevklerine uygun olarak istedikleri abiye modellerini kullanmaktadırlar.

 

           Tesettür abiye giyiminin en önemli noktası ise abiye ile beraber bir baş örtüsü takmaktır. Tesettürlü giyinen bayanların en önemli aksesuarı eşarptır. Eşarp başı örtmek ve saçların görünmesini engellemek için kullanılan bir aksesuardır. Tesettür giyimi tercih eden kişilerin genellikle kıyafetlerine uygun olarak kullandıkları eşarplar aksesuar satan mağaza ya da eşarp satan mağazalarda raflarda renk renk, desen desen yerini almıştır. İlk başlarda bir moda olmayan tesettürlü abiye günümüzde çoğu kadının talebi üzerine üretilen farklı tasarımlarla beraber artık moda dünyasında da yerini almıştır.

 

Ülkemizde İslam dininin gereği ve isteği olarak tesettür abiye kullanan kadın sayısı azımsanamayacak kadar bulunmaktadır. Biz bu kadınların ülkemizde var olmasından normal giyinen kadınların var olmasından duyduğumuz gurur kadar gurur duyuyoruz. Çünkü inanç özgürlüğü her kesimden insana gösterilmeli ve herkesin giyimine saygı duyulmalıdır. Tesettür abiye ve modelleri günümüzde internet mağazacılığının artması sonucu internetteki yerini de almıştır. Farklı renk ve model seçimleriyle birlikte birçok tesettür abiye satan internet mağazası bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Sütü SPF20 başlıklı makalemizde Nuxe Güneş Koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply