Tesettür Giyim

Tesettür, sözlükte “örtünmek” anlamına gelen bir terimdir. Nasıl örtünülmesi gerektiğini ve örtünme üslubunu kapsayan bir terim olarak kabul görülür. Toplumda tesettürlü, başörtülü halinde kalıplaştırılmış ayrı toplumsal bir sınıf olarak görülmüştür. Tesettürü devamlı başörtüsüyle açıklıyor olsalar da, başörtünün bir giysi, tesettürün ise bu giysilerin bütününü kapsadığı unutulmamalıdır.

Tesettürü, özgüven sahibi, zengin, çağdaş, havalı görünmek için değil de dinimizin gereği olduğu için hayatımıza almalıyız. Tesettürün gerektirdiği görsellik değil maneviyattır. El, yüz, ayak hariç açık olan yerlerinizi örtüyorsanız, boynunuzu ve omuzlarınızı kapatıp, bol ve vücudu belli etmeyen kıyafetler giyiyorsanız, sizde tesettürü doğru kullanıyorsunuz demektir. Herkesin böyle bilip, böyle uygulaması gerekir.

Tesettürü sadece kadınlarla anılması yanlış bir yaklaşım olur. Kadınlar kadar erkeklerinde tesettürde sorumlu tutulduğu kısımlar var. “Erkeğin avret yeri göbeği ile diz kapağı arasındadır” hadisi erkek tesettürünü özetlemiştir. Erkeklerin, farkında olmasalar da kadınlardan daha fazla tesettüre bürünmüş olmaları ne büyük nimettir. Kur’an-ı Kerim, erkekleri namahreme göz dikmemeleri konusunda uyarmıştır. Aynı zamanda da iffetlerine sahip olmaları ise bir emirdir. Bunun yanında aynı şekilde kadının haramdan uzak durması ve namusunu koruması emredilmiştir. Buda tesettürün ne derece önemli olduğunun kanıtıdır.

Tesettürün bir tarz değil, farz olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Dinin gereğini yaşam tarzına uyarlamaya çalışıp, her demesinde tesettürden bir adım daha uzaklaşanlar ziyandadırlar. Dünyevi zevkler için Allah’ın emirlerini kalıplara sokup, değiştirmeye çalışanlar manevi çöküntüye ve zarara uğrayacakların farkında değiller. Bir yandan tesettürün bütün kurallarına uyan ve kendini sunmaktan çekinenler, bir yanda da boyalı, topuklu, rengârenk, süslü tesettürlüyüm diye dolaşanlar var. Hangisi daha tesettürlü diye sorarsanız; göz var izan var.

Altını gösterecek kadar ince giyinenler, namahrem yerlerini örtmeyenler, vücut hatlarını belli edecek kadar dar giyinenler, Allah katında giyinik çıplaklar olarak sayılacaklardır. Öyle ki Peygamber Efendimiz bir hadisinde giyinik çıplaklardan bahsetmiş ve onların cennetten uzak tutulacağını bildirmiştir. Tesettür ile edep, ahlâk birbirini tamamlamalıdır. Zira şanlı örtü edeptir ve insanın edebi tesettürüdür.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Akneler genellikle kimlerde görülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply